Charita Jeruzalém je stále více znepokojena stupňujícím se násilím mezi izraelskými osadníky a Palestinci na Západním břehu Jordánu. V posledních týdnech zprávy hovoří o incidentech na více než 50 místech. Jednalo se o házení kamenů, žhářství, střelbu a střety v Nábulusu, Ramalláhu, Betlémě, Jaffě a Nazaretu.
Arcibiskup Fouad Twal, patriarcha Jeruzaléma, nedávnou vlnu násilí ostře odsoudil a prohlásil, že může vést pouze k většímu krveprolití. „Nemůžeme tolerovat, aby projevy nenávisti a krveprolití nahradily platné zákony v této zemi tří svatých náboženství," uvedl v prohlášení vyzývajícím k ukončení cyklu násilí.
„Vážnost situace volá všechny zúčastněné z izraelské strany i Palestince, aby našli odvahu a vrátili se k jednacímu stolu, kde by se mělo jednat na pevných a férových základech, podle hledisek přijatých rezolucí OSN," řekl patriarcha.
Na okupovaných palestinských územích využívá programy sociálních služeb Charity Jeruzalém každoročně více než 30 000 jednotlivců. Jeruzalémská Charita se snaží pokračovat ve své práci. Její zaměstnanci říkají, že je ještě těžší přesouvat se z východního Jeruzaléma na Západní břeh Jordánu. Navíc pásmo Gazy je uzavřeno i pro ty, kdo mají povolení.
Otec Raed Abusahlia, generální ředitel Charity Jeruzalém, řekl, že ani Izraelci a Palestinci nechtějí situaci zhoršovat, ale stali se rukojmími napětí způsobeného každodenními střety, rozšiřováním osad, konfiskací půdy a kvůli konci mírového procesu.
„Obáváme se, že se situace bude zhoršovat a může vést ke třetí intifádě," řekl otec Raed Abusahlia. „To bude znamenat další zabíjení a zraněné na obou stranách, stejně jako další blokády, kontrolní body a omezení pohybu. Bude to znamenat větší nezaměstnanost a ekonomické těžkosti."
Původní článek přeložen z caritas.org.