Caritas Internationalis vyzvala ke shromáždění finančních prostředků na podporu téměř 35 000 lidí trpících v důsledku občanské války v Jižním Súdánu hladem a nestabilitou. Potřebný obnos dosahuje výše 2,1 milionu eur a nepříznivou situaci by pomohl řešit po celý rok 2016.
Dvouletý konflikt donutil celých 2,2 milionu lidí opustit své domovy a zničil infrastrukturu, školy i nemocnice. Stovky vesnic lehly popelem, mnoho lidí zemřelo a ještě větší množství trpí hladem i nuznými životními podmínkami. Pole proto zůstala ladem a stejně tak se narušil i další pěstební cyklus. Hospodářská zvířata vyhladověla, nebo je usmrtili útočníci.
Výkonný ředitel Charity Jižní Súdán Gabriel Yai řekl: „V roce 2016 se vynasnažíme nalézt a podpořit obyvatele nejvíce zasažené občanskou válkou. Nechceme pouze poskytovat jídlo, rádi bychom k nim dostali i nástroje a následně je vyškolili v tom, jak mají vypěstovat vlastní potraviny a jak si zajistit přístup k zásobám pitné vody. Podáme pomocnou ruku při obnově způsobu obživy a všichni společně zkusíme najít cestu, kterou bychom dospěli míru a smíření.“
Od září 2015 začalo 7,5 milionu lidí (téměř dvě třetiny obyvatel Jižního Súdánu) trpět hladem. A rovná polovina z nich přímo smrtícím hladomorem. Až 200 000 dětí v diecézi Rumberk se ocitá v katastrofální humanitární situaci. Mnoho vnitřně přesídlených navíc trpí důsledkem znečištěné vody a špatné stravy zdravotními problémy, například malárií, tyfem nebo kožními nemocemi. Humanitární pomoc v Jižním Súdánu přitom čelí velkým komplikacím. Dodávky pomoci znesnadňuje nedostatek úrody i pitné vody, vysoké ceny pohonných hmot i zničené silnice.
Získané finanční prostředky pokryjí potřeby zranitelných domácností v diecézi Rumberk, Yei, Malakal, Juba a Tambura Yambio. V diecézi Malakal přitom žijí rovné dvě třetiny hladovějících a stejné území také nejvíce zasáhla občanská válka započatá 15. prosince roku 2013.
Charita Jižní Súdán se k Caritas Internationalis připojila v květnu 2015 jako její nejnovější člen. Článek je převzat z caritas.org.