Charita pro Turecko a Sýrii: Vyhlásili jsme sbírku na pomoc lidem zasaženým katastrofálním zemětřesením
6. února 2023 Aktuality

Charita pro Turecko a Sýrii: Vyhlásili jsme sbírku na pomoc lidem zasaženým katastrofálním zemětřesením

V pondělí 6. února brzo ráno zasáhlo jihovýchodní Turecko a Sýrii katastrofální zemětřesení o síle 7,8 Richterovy škály. Charita Česká republika okamžitě vyhlásila sbírku na pomoc zasaženým lidem. O život přišly tisíce lidí, zraněných jsou další tisíce. Před polednem zasáhlo jihovýchod Turecka další zemětřesení o síle 7,6 stupně. Lidé v místě potřebují okamžitou humanitární pomoc. Přímo na místě už zasahují naši dlouhodobí partneři.

DARUJTE NA CHARITA PRO TURECKO A SÝRII

Stovky tisíc lidí potřebují humanitární pomoc

Epicentrum zemětřesení o síle 7,8 Richterovy škály bylo blízko města Gaziantep v jihovýchodním Turecku nedaleko syrských hranic. Otřesy byly cítit až v Libanonu a na Kypru a zanechaly za sebou bezmála 2000 mrtvých. Tato čísla ale bohužel nejsou konečná. Záchranáři teprve odkrývají sutiny domů, které se v důsledku zemětřesení zřítily. Mnoho lidí pod nimi stále zůstává uvězněných. Podle dostupných informací z Turecka se zřítilo 3000 budov.  

Charita Česká republika je připravena bezprostředně pomoci. Z krizového fondu uvolnila částku 300 000 korun a zároveň vyhlásila sbírku Charita pro Turecko a Sýrii zasažené zemětřesením. Číslo účtu 55660022/0800, VS 118. Na místě již přímo pomáhají naši dlouhodobí partneři. Pro lidi, kteří přišli o své domovy, zajišťují bezpečná shromaždiště, přístřeší a rozdává teplé jídlo, vodu a oblečení. 

Takhle vypadají následky ničivého zemětřesení v Sýrii

Do míst zasažených zemětřesením byly okamžitě vyslány pátrací a záchranné týmy. Turecko také oficiálně požádalo o mezinárodní pomoc. Do oblasti míří mimo jiné hasiči z hasičského záchranného sboru České republiky.

„Sociální sítě plní zprávy lidí, kteří jsou buď sami uvězněni pod sutinami, nebo nemají zprávy o svých blízkých, říká přímo z Turecka Irena Menšíková z Charity Česká republika.

Necelých 12 hodin po prvních otřesech zasáhla jih Turecka další vlna zemětřesení, tentokrát o síle 7,6 stupňů Richterovy škály. Epicentrum bylo ve městě Kahramanmaraş. Situaci navíc komplikuje mrazivé počasí, hustý déšť a sníh. Lidé jsou na ulicích v mrazech, schovávají se v autech, pokud nějaké mají. Ve většině stojících budov není elektřina ani voda. Zasažení lidé potřebují okamžitou humanitární pomoc.

Cesty do míst zasažených zemětřesením jsou uzavřené. Úřady apelují na občany, aby do míst nevyjížděli.

Nejtragičtější zemětřesení v Turecku od roku 1939

Ranní zemětřesení zasáhlo oblast v okolí města Gaziantep, asi devadesát kilometrů od syrských hranic. Gaziantep má 2 miliony obyvatel a zároveň je domovem až pro půl milionu syrských uprchlíků. Gaziantep je také sídlem jedné z největších operací agentury OSN pro uprchlíky. V Sýrii zasáhlo zemětřesení zejména oblasti ovládané opozicí, ve kterých žijí miliony vysídlených Syřanů.

Turecko leží na rozhraní několika litosférických desek, probíhá jím několik zlomů, a zemětřesení jsou tu proto častá. Podle tureckého prezidenta jde o nejhorší katastrofu v Turecku od zemětřesení v roce 1939. Tehdy připravily otřesy na severovýchodě země o život na 30 000 lidí. Zemětřesení v roce 1939 mělo stejnou sílu - 7,8 stupňů Richterovy škály - jako to pondělní. K největším katastrofám v dějinách země patří také zemětřesení ve městě Izmit nedaleko Istanbulu, při kterém v roce 1999 zemřelo na 18 000 lidí.

Zemětřesení znamená také obrovské materiální škody. Ty se v Turecku budou pohybovat v rozmezí od jedné do deseti miliard dolarů (zhruba 22 až 220 miliard Kč).

Darujte převodem na sbírkový účet

55660022/0800 

VS 118

QR kód

QR platba