Pětiletá dvojčata Valeria a Daryna jsou od narození na invalidním vozíku. Každý výlet v rodném Užhorodu na západní Ukrajině je pro ně výzvou. „Ulice a budovy nejsou dobře přizpůsobené pro osoby s postižením, ale moje děti se potřebují rozvíjet, ne být izolované,“ říká jejich matka Natalia. Díky Charitě Česká republika má nyní město své první inkluzivní hřiště, kde si můžou Valerie a Daryna hrát, růst a navazovat kontakty.
DARUJTE NA POMOC LIDEM NA UKRAJINĚ
Natalia pečuje o své dcery ve dne i v noci
„Můj den začíná v 5 hodin ráno a končí v noci,“ říká Natalia, když opouštíme její dvorek a jdeme směrem k místnímu parku. Ráno připravuje jídlo pro své dcery. Všechna jídla musí být zdravá a důkladně upravená. Přes den rodina navštěvuje maséra a psychologa. Obě dívky mají mozkovou obrnu a Valeria trpí řadou dalších nemocí, které ji činí téměř nepohyblivou a neschopnou jíst sama. „Bohužel ani léky, ani procedury Valerii nepomáhají…“ říká Natalia.
Před narozením svých dcer Natalia pracovala jako asistentka na univerzitě. Posledních šest let však její život zcela spočívá v péči o dvojčata Valerii a Darynu, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. S manželem pracujícím dlouhé hodiny a nejstarší dcerou žijící v zahraničí se Natalia stala neochvějným pilířem své rodiny, věnující každou chvíli blahobytu svých dcer.
„Nejtěžší je pro mě chodit s dětmi do města. Všude jsou překážky, které ztěžují pohyb s kočárkem. Dokonce i návštěva lékaře na klinice vyžaduje, abyste vyšly do druhého patra. Jen Daryna se může houpat na houpačce u domu, Valeria bohužel ne,“ říká matka.
Zároveň Natalia věří, že komunikace je pro její děti zásadní. „Děti s postižením často nevidí nikoho kromě lékařů a rodičů, se kterými tráví 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Ale oni také potřebují socializaci a hrát si s ostatními dětmi. Mají právo na štěstí. Jen máma jako já to dokáže pochopit,“ říká Natalia.
Místo, kde se děti usmívají
Přicházíme do malebného Bozdoshského parku v Užhorodu, kde bylo v září s podporou Charity Česká republika otevřeno nové hřiště. Od svého otevření se stalo oblíbeným místem pro Natalii a její dcery. Darynina nálada se znatelně zlepšila. Obzvláště ráda má houpačku, kde se s Valerií mohou houpat společně, aniž by opustily vozík.
„Je tu obrovské hřiště a můžeme si užívat s našimi přáteli na vozíku. Přála bych si, aby takových hřišť bylo více ve městě i v okolních komunitách,“ říká Natalia.
Podle ní platí, že čím více center a přizpůsobených hřišť pro děti s postižením vznikne, tím lépe se budou moci rozvíjet a socializovat. A naopak – při absenci takového prostředí děti ztrácejí zájem o svět kolem a uzavírají se do sebe.
Jak Charita Česká republika podporuje přístupnost veřejných prostor na Ukrajině
Oficiálně se za dva roky války počet lidí s postižením na Ukrajině zvýšil o 300 000 (10 %) na více než 3 miliony. Stoupá počet dětí s postižením a osoby s postižením čelí nedostatečné přizpůsobivosti prostor a veřejného prostředí (63 %).
Proto se Charita Česká republika letos zaměřila na zlepšování životních a volnočasových podmínek rodin evakuovaných z válečné zóny na západní Ukrajinu, včetně vnitřně vysídlených osob s postižením.
Konkrétně opravujeme a modernizujeme komunitní centra a ubytovny, aby vyhovovaly potřebám osob s postižením. V roce 2024 byly vytvořeny bezbariérové podmínky v ubytovně V. Stefanyk Prekarpatské národní univerzity (Ivano-Frankivsk), sanatoriu Batkivščyna v Truskavci (Lvovská oblast) a ubytovně Užhorodské národní univerzity (Zakarpatská oblast). Navíc byla v Truskavci a Užhorodu postavena první inkluzivní sportovní a dětská hřiště se speciálním vybavením a houpačkami pro děti na vozíku.
Děkujeme za financování Ministerstvu zahraničních věcí České republiky a za podporu všech, kteří nám pomáhají!