Papež František podpoří při návštěvě Iráku komunity, kterým pomáháme
5. března 2021 Aktuality

Papež František podpoří při návštěvě Iráku komunity, kterým pomáháme

Papež František navštíví 5. – 8. března jako první nejvyšší představitel katolické církve v historii Irák. Chce podpořit mírovou obnovu země, která se ještě nedávno zmítala v krvavém konfliktu. Nábožensky založené útoky vyhnaly ze země mimo jiné stovky tisíc křesťanů, především z oblasti Ninivské nížiny. Její obnovu přijede papež osobně podpořit. Charita Česká republika v Ninive dlouhodobě pomáhá navrátivším se uprchlíkům zajistit si trvalou obživu.

Mír pro Irák

O plánech navštívit Irák mluvil papež František už před dvěma lety. „Na Irák musím neustále myslet a přál bych si, aby jeho budoucnost stála na základech míru a aby se celá společnost dokázala spojit a jít za tím, co je pro všechny dobré,prohlásil. „Platí to i o různých náboženstvích. Věřím, že se to podaří a Irák znovu nepodlehne nenávisti a konfliktům vyvolaným odlišnými regionálními silami.“

Během své březnové cesty se papež František nejprve setká v Bagdádu s iráckým prezidentem Barhamem Salihem, poté navštíví region kolem Uru a několik křesťanských oblastí na severu země. Kromě Irbílu a Mosulu dorazí i do Karakoše, drtivou většinu jehož obyvatel tvořili až do roku 2014 iráčtí křesťané.

Křesťané na útěku

Po obsazení města vojáky takzvaného Islámského státu tito lidé museli, stejně jako křesťané z dalších oblastí, uprchnout. Vracet se začali až po jeho osvobození o dva roky později, na podzim 2016. A právě v této oblasti pomáhá Charita Česká republika navrátivším se uprchlíkům znovu se postavit na vlastní nohy a zajistit si trvalou obživu. Pronásledování křesťanů mělo na jejich populaci v Iráku zásadní dopad.

V Iráku pomáháme obnovit živobytí lidem, kteří se vrací po válce s takzvaným Islámským státem

Z 1,5 milionu iráckých křesťanů, kteří v zemi žili ještě za vlády Saddáma Husajna na začátku tisíciletí, jich v Iráku zbylo jen 400 000. Navrátilci se navíc potkávají s existenčními problémy, protože řada podniků a zemědělské infrastruktury byla během války zničena. A právě obnovu této oblasti přijede papež František podpořit přímo z místa.

Úrodný kraj

Ninivská nížina, kde leží i Karakoš, je jednou z nejúrodnějších oblastí celého Iráku. Zemědělství patří mezi hlavní zdroje obživy místních obyvatel, a proto se při podpoře tamních Iráčanů zaměřuje Charita Česká republika právě na tuto oblast. Spolupracujeme s farmáři a pomáháme jim obnovit jejich hospodářství.

Více než 30 rodinám jsme zajistili potřebné zemědělské vybavení (nářadí, semena …) a školení o efektivním hospodaření, dalších 25 rodin si s naší pomocí mohlo vybudovat velkokapacitní skleník. Pomáháme i ve městech, kde se zaměřujeme na podporu podnikání a školení v oblasti byznysu.

Vyrostl jsem v rodině zemědělců, proto se dobře vyznám v zemědělství a naučil jsem tomu i své děti,“ svěřil se nám 59letý Labib Eshoea Estiffo z oblasti Karamleš. „Mívali jsme jeden z nejlepších a nejproslulejších sadů široko daleko, ale když do Iráku vtrhl ISIS, zničili ho. Po osvobození téhle oblasti jsme ale neměli na obnovu našeho živobytí prostředky,“ doplnil Labib. To se podařilo až díky podpoře Charity Česká republika.

Pomáháme obnovit zemědělství v Ninivské nížině

Vřelé přijetí

Na cestu do Iráku se chystali i předchůdci papeže Františka. Ani Jan Pavel II., ani Benedikt XVI. se však do země z bezpečnostních důvodů nedostali. Irácký prezident Barham Salih označil návštěvu papeže Františka v zemi apoštolů, světců a domovině proroka Abraháma za historickou událost. „Papežova návštěva je jasnou zprávou pro všechny Iráčany, aby si uvědomili důležitost jednoty a lidskosti, pokud chtějí dosáhnout míru, tolerance a bojovat s extremismem,“ napsal na Twitteru Salih.

Charita Česká republika pracuje v Iráku již několik let, kromě podpory zemědělství a drobného podnikání se podílí na vybudování systému školního stravování, který zlepší docházku školáků z chudých rodin, a na rekonstrukci válkou poškozených obydlí. Naše pomoc je možná díky finanční podpoře od Ministerstva zahraničních věcí ČR, České biskupské konference, Světového potravinového programu (WFP), Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), Programu OSN pro lidská sídla (UN Habitat) a Caritas France.