Příběh z války: fotografka Zlata z Kyjeva
1. dubna 2022 Aktuality

Příběh z války: fotografka Zlata z Kyjeva

Zlata plánovala nastoupit do nové práce v produkční společnosti v Kyjevě, to ale odložila na neurčito. Válka jí překazila plány. Podařilo se jí utéct z Ukrajiny a teď hledá zaměstnání v Polsku. Doufá, že se uživí jako fotografka, ráda bude ale za jakoukoliv práci. Chce finančně podpořit svou rodinu, která zůstala na Ukrajině a skrývá se před útoky.

 

PŘISPĚJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

 

Nástup do práce se odkládá na neurčito

Zlata je mladá fotografka z Kyjeva. Potkali jsme se s ní 29. února 2022 na polském hraničním přechodu Budomierz, kde se s námi podělila o svůj příběh.  

Ve středu 23. února byla na návštěvě u rodičů v Černihivu a ze svého rodného města se vracela s pocitem úzkosti, který nedokázala vysvětlit. Následující týden ji čekal nástup do nového zaměstnání v produkční firmě. Ten se však odsunul na neurčito, na zemi zaútočilo Rusko a na Ukrajině vypukla válka. 

První exploze: Lidé věděli, že začala válka a chtěli z města pryč 

Ve čtvrtek 24. února Zlatu v pět ráno probudila exploze. Sáhla po mobilu a na internetu hledala, co se stalo, ale nenašla nic. Až o pár chvil později dostala zprávu od kamarádky, že začala válka. V té chvíli se jí vše zhroutilo a měla strach hlavně o svou rodinu, která byla v Černihivu válečnému konfliku ještě blíž.

Uprchlice Zlata s pracovníkem Charity Polsko

Když se Zlata za další půlhodinu podívala z okna, mířila z Kyjeva kolona aut. Lidé věděli, že začala válka a opouštěli město. 

Zlatě zavolal bratr, aby si rychle sbalila věci a setkali se v největší stanici v Kyjevě. Tam se ukrývali a pak zamířili směr Polsko. Jejich rodina zůstala v Černihivu, kde se před válkou schovává v úkrytech.  

Nový začátek v Polsku 

S bratrem se Zlata dostala do Polska, kde plánuje chvíli zůstat u přátel a najít si práci. Pokud bude mít štěstí, bude pracovat jako fotografka. Důležitá je pro ni ale jakákoliv práce – chce podpořit rodinu, která zůstala na Ukrajině, i ukrajinskou armádu, která bojuje za její zemi.  

O současné době Zlata říká: „V této příšerné situaci musíme jeden druhému pomáhat. Fotky i videa na sociálních sítích nelžou a ukazují, že válka se opravdu děje. Je to tragédie a musíme to zastavit.“ 

Podpořte lidi na útěku i ty, kteří zůstávají v zemi, kde se válčí.

Darujte převodem na sbírkový účet

 

 

55660022/0800

VS 104

QR kód

QR kód Ukrajina