Severozápad Sýrie se znovu ocitl v těžké krizi. Opětovné boje a nekončící násilí zasahují obyvatele, kteří se už roky snaží přežít v téměř nepředstavitelných podmínkách. Po 13 letech války jsou základní služby a kritická infrastruktura v Sýrii na pokraji kolapsu. O aktuální situaci, každodenním životě u fronty a pomoci Charity Česká republika jsme mluvili s Mohammadem Hafedem, naším kolegou v Sýrii.
Rozhovor vyšel před nečekaným pádem vlády v Sýrii.
Mohammade, jak byste popsal aktuální situaci v severozápadní Sýrii? Jak se změnila humanitární situace v důsledku poslední eskalace?
Situace je velmi napjatá. V uplynulých dnech vypukly boje na dvou frontách. Na západě zahájily ofenzívu síly tvořené skupinami Svobodné syrské armády pod vedením Haját Tahrír aš-Šám (HTS, opoziční islamistická skupina, pozn.) a nyní ovládají téměř celou provincii Idlíb a celé město Aleppo včetně jeho jižních a severních venkovských oblastí. Teď postupují směrem na severní část provincie Hamá. (pozn. podle posledních zpráv z 5.12. pronikly opoziční skupiny do města Hamá)
Na severu provincie Aleppo začaly střety vedené Syrskou národní armádou, podporovanou tureckými silami. Ovládli většinu venkovských oblastí na severu a východě Aleppa.
K tomu všemu ruské letectvo každý den bombarduje města Idlíb a Aleppo. Zasaženy jsou nejčastěji nemocnice a zdravotnická zařízení, což má katastrofální následky pro civilisty a vede to k mnoha zraněním a úmrtím.
Co lidé na severozápadě Sýrie teď potřebují nejvíce? Jak boje zasáhly jejich životy?
Lidé bojují o základní přežití. Ve vesnicích v okolí Idlíbu a Aleppa, které byly dlouho na frontové linii, je všechno zničeno – domy, infrastruktura, zdroje vody. Potřebují především střechu nad hlavou a základní hygienické zázemí.
V samotném Aleppu je situace trochu jiná. Největším problémem je nedostatek chleba, paliva na topení a jídla, které je možné ihned konzumovat. Nedávno se objevil problém s dodávkami vody do domácností, ale ten se snad už začíná řešit. Přístup k pitné vodě mimo jiné v letošním roce pomáhá zlepšit také Charita Česká republika. Z dlouhodobého hlediska bude potřeba zaměřit se na zajištění přístupu k vodě, hygienickým zařízením a bezpečnému přístřeší, stejně jako zlepšit dostupnost jídla a obnovu živobytí.
Nemocnice v Aleppu jsou častým cílem útoků. Jak se to dotýká nejzranitelnějších skupin obyvatel?
V podstatě veškerý běžný život je nyní pozastaven - školy jsou zavřené, zdravotní péče je nedostupná. Nejvíce tak trpí zejména nemocní lidé. Nemocnice jsou zničené nebo jim chybí základní zdravotnické vybavení a potřeby. Vysídlení lidé také potřebují zajistit bezpečné přístřeší. Spousta z nich přebývá v nouzových podmínkách.
Jak boje ovlivňují vás osobně?
Žiji v městě Marea, jen dva kilometry od fronty. Když začaly poslední boje, zasáhlo naši oblast několik ruských leteckých úderů. Bylo to děsivé. Sbalili jsme si věci, kdybychom museli utéct, a já jsem strávil několik nocí bez spánku, sledoval situaci a přemýšlel, jak zajistit bezpečí pro svou rodinu. Volal jsem svým známým, kteří žijí v jiných vesnicích, aby nám případně zajistili bezpečné útočiště, pokud bychom se rozhodli uprchnout.
V blízkosti frontové linie žijeme už asi deset let. Za tu dobu jsme si zvykli na pravidelné ostřelování, i když se na takové věci nedá zvyknout úplně. Každý týden někdo z mých blízkých zemřel kvůli ostřelování. Taková je naše realita. Teď se boje z naší oblasti přesunuly a vypadá to, že snad bude aspoň na chvíli klid.
Charita Česká republika má v Sýrii kancelář v A'zazu. Dotkly se této oblasti současné boje?
Naše kancelář je v A'zazu, na západě provincie Aleppo. Při posledních bojích se frontová linie přiblížila. Teď se nicméně boje posunuly dál a naše kancelář je tak v relativně bezpečné oblasti.
Zmínil jste, že lidé v Aleppu teď potřebují hlavně chléb a palivo na topení. Jak se do pomoci zapojují místní humanitární organizace?
Místní organizace distribuují hlavně chléb a zapojují do pomoci řadu dobrovolníků. Naše partnerské organizace SARD a TAS už také pomáhají lidem zasaženým eskalací. Charita Česká republika je také připravena pomoci.
Pracovat v tak nebezpečné oblasti musí být mimořádně náročné. Jaké překážky humanitární pracovníci řeší?
Situace v Aleppu je stále velmi složitá. Ne všichni místní obyvatelé přijímají nové opoziční síly, které nyní oblast kontrolují. Někteří obyvatelé posuzují auta podle poznávacích značek. Auta z venkova, která používají i humanitární týmy, mají jiné značky než ta z města Aleppo. Někteří obyvatelé města to vnímají jako znamení, že nejste „jejich“, a proto s vámi někdy odmítají spolupracovat.
Navíc v Aleppu stále působí skryté skupiny loajální k režimním silám, což zvyšuje riziko. Právě kvůli nim nedávno zmizeli dva humanitární pracovníci, a jeden z nich byl dokonce zabit odstřelovačem. Práce v takovém prostředí je opravdu nebezpečná a vyžaduje maximální opatrnost – pohyb ve skupinách, jasně dané trasy a striktní dodržování bezpečnostních pravidel.
Práci humanitárních pracovníků samozřejmě komplikuje i časté bombardování, kterému musí čelit při poskytování pomoci. Může trvat ještě několik týdnů nebo možná i měsíců, než se situace trochu uklidní a bude jasnější, jak dál bezpečně pomáhat.
Charita Česká republika v Sýrii dlouhodobě pomáhá lidem zasaženým válkou a zejména vysídleným obyvatelům. Jak konkrétně tato pomoc vypadá?
V současnosti se zaměřujeme zejména na zajištění přístupu k pitné vodě pro tisíce místních obyvatel na severozápadě Sýrie. Kvůli bombardování a nevhodné údržbě vodních zdrojů trpí místní obyvatelé nedostatkem čisté pitné vody a nemají zajištěný přístup k důstojné hygieně. V oblasti Al-Bab jsme ve spolupráci s partnerskou organizací Takaful Al Sham (TAS) zajistili opravu a údržbu vodárny Shweiha a okolních vodních sítí. Kromě toho distribuujeme hygienické balíčky a pořádáme osvětové kampaně, abychom pomohli místním lidem lépe chránit jejich zdraví. Distribuci jsme nicméně museli kvůli eskalaci pozastavit.
Na severozápadě Sýrie se zaměřujeme také na psychologickou pomoc a podporu dívek a žen ohrožených násilím.
V Sýrii pomáháme díky finanční pomoci Ministerstva zahraničí České republiky a ve spolupráci se syrskou humanitární organizací Takaful Al Sham (TAS).