10. března 2014 Aktuality

Semena zeleniny okra a lilku zemědělským skupinám ve Východní Equatorii

V okrese Himuodonge, jehož hranice jsou asi 15 minut autem od hlavního města Toritu, v podhůří pohoří Himoudonge a v úrodném povodí řeky Kineti získá šest místních zemědělských skupin šanci začít pěstovat okru a lilek, a zajistit tak příjmy pro rodiny svých členů.

Okres Himoudonge má okolo  jedenácti tisíc obyvatel a správně se skládá z pěti oblastí. Ve dvou z nich působí šest zemědělských skupin. Každá má přibližně 15 až 20 zemědělců a třetinu tvoří ženy. Členové skupiny sdílí pole a dělí se o práci na poli. Vypěstované plodiny, nejčastěji kukuřici a čirok, vozí na nejbližší trh, tedy na tržiště v Toritu. Výdělek z prodeje si poctivě rozdělují. Za část zisku se koupí nová semena na další sezónu.

Příjmy mnohdy nebývají dostatečně vysoké. Skupiny si tak třeba nemohou dovolit koupit semena zeleniny jako rajčata, lilek, cibule, či okra, o které je na trhu v Toritu velký zájem. „V oblasti řeky Kinety máme k pěstování zeleniny vhodné podmínky, ale doposud jsme neměli peníze na koupi semen a zahájení pěstování zeleniny,“ říká Alfredo Kiliuko, správce okresu Himoudonge.

Lenka Huberová, zástupkyně Charity ČR v Jižním Súdánu, hovořila s panem Alfredem Kiliukem na podzim roku 2013. Tehdy společně se zástupcem z Regionálního ministerstva zemědělství v Toritu doporučili, aby byla do oblasti na podzim 2013 dodána semena lilku a okry, které Regionální ministerstvo získalo zdarma k distribuci ve státě Východní Eqautorie.  

Všech šest zemědělských skupin bude tak mít možnost zvýšit své příjmy a především vypěstovat vlastní semena na další sezónu. Navíc se stanou zcela nezávislí na potřebě další dodávky semen.

Při březnové kontrolní návštěvě popisuje James Otira, vedoucí jedné zemědělské skupiny, využití semen: „Některá jsme vysázeli v prosinci a sklizeň proběhla v polovině února. Sázení zbylých semen plánujeme na příští týden, protože je vhodná doba, začíná opět období dešťů.  Očekávaná sklizeň tedy připadne na období konce dubna, začátek května. Produkce nám umožní mít semena nejen pro sebe, ale rádi bychom je v budoucnu předali i nově vzniklým malým zemědělským skupinám.“

Regionální ministerstvo zemědělství dalo zemědělským skupinám příslib, že během roku 2014 dostanou opět díky spolupráci s Charitou ČR semena cibule. Podpora drobných farmářů v jihosúdánské Východní Equatorii tak bude pokračovat i v letošním roce.