„Slyšeli jsme silné výbuchy. Řekli nám, ať si sbalíme věci a odejdeme,“ vzpomíná šestnáctiletý Ivan. Je jedním z 36 dětí, které v únoru 2022 evakuoval ukrajinský manželský pár z Mariupolu a okolních vesnic ještě předtím, než město obklíčila ruská armáda a začala ho ničit. Válka připravila Ivana o oba rodiče. Jeho domov byl poničen a město je už tři roky okupované. Díky podpoře svých opatrovníků a přátel našel Ivan novou oporu v osadě vybudované Charitou Česká republika v Zakarpatské oblasti.
DARUJTE NA POMOC LIDEM NA UKRAJINĚ
Sirotkem na frontové linii
Ivan už od svých šesti let nezná válku jen z filmů, ale hlavně z reality. V roce 2014 Mariupol napadli proruští povstalci, kteří obsadili části Doněcké a Luhanské oblasti. Ukrajinští obránci město znovu dobyli, ale kvůli postupu ruských jednotek se z něj stala frontová linie a až do 24. února 2022, kdy začala rozsáhlá invaze, čelilo neustálým útokům.
V jedenácti letech přišel Ivan o otce a jeho život se navždy změnil. Jednoho dne se spolu s kamarádem zúčastnil letního dětského tábora, který poblíž Mariupolu organizoval manželský pár z Kyjevské oblasti. Volodymyr a Oksana přijeli jako součást Křesťanské záchranné služby, aby pomáhali dětem z vesnic na frontové linii. V jedné z nich založili nábožensko-vzdělávací centrum „Archa míru“, kde dětem, které přišly o rodiče, poskytli bezpečné prostředí pro život, učení i volnočasové aktivity.
Šest měsíců před rozsáhlou invazí nabídli Volodymyr a Oksana Ivanově matce pomoc s jeho výchovou a později se Ivan přestěhoval do dětského centra, kde začal studovat.
„Krátce před 24. únorem 2022 jsme s kamarádem narazili na video s mohutnými výbuchy v Šyrokyne, půl hodiny cesty od Mariupolu. Hned druhý den nás začali evakuovat po skupinách, nejprve do Kyjevské oblasti a poté do Polska,“ vzpomíná Ivan.
Bohužel ne všichni rodiče mohli své děti následovat. Ivanova matka zůstala uvězněná ve městě obklíčeném ruskými silami. Ruské jednotky neumožnily průjezd humanitárním konvojům a zablokovaly evakuaci civilistů. Boje o Mariupol trvaly téměř tři měsíce, během nichž ruské síly systematicky ničily obytné čtvrti a páchaly masakry. Po obraně Mariupolu v květnu 2022 město padlo do rukou okupantů.
Ivan a děti z centra „Archa míru“ už byli v Polsku a poté v Itálii, když přišla smutná zpráva. „Srdce mé mámy to nevydrželo… Zemřela v práci na konci března 2022. Když jsem se to dozvěděl, dlouho jsem se z toho nemohl vzpamatovat,“ říká tiše.
Přátelé a zvířata pomáhají léčit trauma z války
S Ivanem si povídáme na dvorku modulárního městečka v obci Serednie v Zakarpatské oblasti, daleko od válečné zóny. Na podzim roku 2022 se sem Volodymyr a Oksana vrátili ze zahraničí spolu se sedmnácti dětmi evakuovanými z Mariupolu. Šest z nich, včetně Ivana, přišlo o rodiče. Pro ně a pro děti, jejichž blízcí zůstali na okupovaných územích, se manželé stali poručníky.
Zpočátku žila velká rodina pod jednou střechou v bývalém domově rodinného typu. V létě 2023 se přestěhovali do dvanácti nových modulárních domků, které v blízkosti postavila Charita Česká republika. Útočiště zde našlo také několik rodin z okupované Luhanské oblasti a z frontových zón v Doněcké, Charkovské a Chersonské oblasti. Dnes v modulárním městečku žije celkem čtyřicet vnitřně vysídlených osob.
Za dva roky se z místa, které bylo dříve prázdné, stala útulná osada, kde všichni žijí jako jedna velká rodina. Pravidelně se zde pořádají vzdělávací tábory a workshopy, do kterých se zapojují i místní obyvatelé.
„S kamarády jsme teď jako bratři. Uvědomil jsem si, že nejsem sám. Že mám nejlepší přátele a opatrovatele, kteří jsou vždycky se mnou,“ říká Ivan.
Mladší děti navštěvují místní školku a školu, starší se zapsali na vysoké školy ve městě. Ivan říká, že by se chtěl stát kuchařem. Často vaří spolu s Oksanou a rád se účastní kulinářských akcí pořádaných v osadě. „Snad si jednou otevřu vlastní pizzerii,“ dodává s úsměvem.
Během procházky modulárním městečkem nás Ivan zavede do svého oblíbeného kouta – mini zoo, kde vedle domácích psů, slepic a koz žijí také nutrie a lišky. Volodymyr vysvětluje, že zvířata nehrají jen roli ve výuce odpovědnosti a péče, ale také pomáhají dětem překonat trauma z války. On a Oksana věří, že Mariupol bude osvobozen, a připravují se na přijetí lidí zasažených válkou. V současnosti absolvují školení, aby mohli lépe pomáhat těm, kteří potřebují psychologickou pomoc.
„Sníme o co nejrychlejším osvobození okupovaných území. Chceme, aby sem mohli přijít lidé z Mariupolu a dalších měst, zotavit se a začít znovu. Snažíme se pro ně vytvořit co nejlepší podmínky, aby se cítili v bezpečí a mohli se postavit na vlastní nohy,“ říká Volodymyr.
Charita Česká republika na Ukrajině
Charita Česká republika pomáhá lidem na Ukrajině od začátku války. Kromě poskytování nezbytné humanitární pomoci zajišťujeme přístřeší pro vnitřně vysídlené osoby v modulárních domech na západě země a zlepšujeme životní podmínky v ubytovnách.
Na západní Ukrajině podporujeme Ukrajince, kteří se po evakuaci z válečné zóny rozhodli postavit na vlastní nohy. Prostřednictvím mini-grantů pomáháme obnovit živobytí lidem ve Lvově, Ivano-Frankivské a Zakarpatské oblasti.
Na východě Ukrajiny zlepšujeme dostupnost a kvalitu rehabilitační a reprodukční medicíny modernizací nemocnic a vzděláváním zdravotnického personálu. Na jihu obnovujeme dodávky vody, zateplujeme domy a poskytujeme palivové dřevo na topení v obcích blízko frontové linie.
Jsme vděční všem, kdo s námi pomáhají!
DARUJTE NA POMOC LIDEM NA UKRAJINĚ