Od poloviny června se počet migrantů a uprchlíků vstupujících na území Srbska výrazně zvýšil. Charita Srbsko se v současnosti snaží pokrýt potřeby 100 000 lidí, což vyžaduje 800 000 eur.
Lidé prchající před konflikty na Blízkém východě, v Asii nebo v Africe míří přes srbské území do zemí Evropské unie. Nejvíce z nich pochází ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu.
V jediný srpnový den se v přijímacím středisku v Preševu poblíž hranic s Makedonií registrovalo 8 000 uprchlíků. Očekává se jich ještě mnohem více, neboť desítky tisíc lidí míří do Srbska z Řecka.
Mnoho uprchlíků zůstává v Srbsku pouze pár dní. To se může změnit, jakmile se přístup do Evropské unie ještě více ztíží. Až Maďarsko dokončí plot s ostnatým drátem podél svých hranic, cesta pro migranty se prakticky úplně uzavře. Bulharské a rumunské hranice jsou totiž takřka neprostupné.
Lidé potřebují jídlo, pleny, zdravotní pomoc, přístřeší, poradenství i dopravu. Mnoho z nich spí pod širým nebem, bez přístřeší, pitné vody a dostatku jídla.
„My křesťané považujeme za prvního uprchlíka Ježíše, vždyť musel jako malé dítě utéct do Egypta. Žádá se, abychom na každého člověka pohlíželi jako na obraz Boží, který je přítomný v každém člověku. Je to Ježíš, kdo musí i dnes prchat, Ježíš v těle Syřanů, Afghánců, Iráčanů. Katolické učení nás vyzývá postarat se o důstojnost každé bytosti.
Jsme zde v Srbsku pouze malou křesťanskou komunitou, potřebujeme proto pomoc od naší mezinárodní rodiny, abychom v zemi mohli zajistit tak velké potřeby uprchlíků. Nemůžeme zavřít oči před našimi bratry v nouzi,“ řekl Vladislav Varga, ředitel Charity Srbsko.
Charita Srbsko již poskytuje potravinové a hygienické balíčky, stejně jako poradenství a další služby v Preševu, Bělehradě, Kanjiži, Subotici a Bogovadji. Kapacitu přitom v současnosti navyšuje na 100 000 uprchlíků a migrantů. Humanitární pracovníci se tak chystají působit v oblasti Preševa či Miratovic na jižní hranici s Makedonií a v oblasti Kanjiži a Subotici na severní hranici s Maďarskem.
V plánu je doručovat potraviny, potřeby pro osobní hygienu, spací pytle nebo pláštěnky, stejně jako poskytovat zdravotní a psychosociální podpůrné služby těm nejvíce potřebným.
Článek převzat z caritas.org.