Už tuto středu pozná soutěž Labyrint 2030 svého vítěze
19. dubna 2021 Aktuality

Už tuto středu pozná soutěž Labyrint 2030 svého vítěze

Soutěž Labyrint 2030 pro mladé do 30 let, která je zaměřená na inovace v rozvojové spolupráci, běží už od září. Pět postupujících týmů v posledních čtyřech měsících zdokonaluje své nápady a o vítězi rozhodne odborná porota již tuto středu 21. dubna. Na vítěze čeká nejen skvělý pocit z toho, že dělá něco smysluplného, ale i možnost proměnit svůj projekt v realitu, a hlavně vyjet na jednu ze zahraničních misí Charity ČR.

Charita Česká republika nejenže pomáhá potřebným doma a v zahraničí, ale svými aktivitami se také snaží vychovávat budoucí odborníky a nadšence do zahraniční rozvojové spolupráce a motivuje mladou generaci aktivně budovat lepší svět. Díky soutěži Labyrint 2030 se do zahraniční rozvojové spolupráce mohou zapojit i mladí lidé a studenti do 30 let z Česka.

Samotná soutěž běží již od září loňského roku a jejím cílem je vytvořit prostor pro mladé se zajímavými nápady, pomocí kterých mohou řešit aktuální výzvy v rozvojových zemích. Z 14 přihlášených projektů do druhého kola postoupilo pět nápadů, které chtějí zlepšit podmínky v Zambii, Gruzii a Mongolsku. Zaměřují se na čistě technické věci, jako je stavba školy nebo čištění podzemních vod, ale i na snížení nerovností pomocí terapie v přírodě nebo filmového kroužku s nevidomými dětmi či na emancipaci žen.

Jeden z projektů se zaměřuje například na emancipaci žen

Pět vybraných týmů prošlo v posledních čtyřech měsících workshopy na přípravu projektových žádostí i prezentaci svých nápadů, aby dokázali svou myšlenku představit i profesionálům z jiných českých neziskových organizací, zaměřených na rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc. Ti tvoří odbornou porotu, která tuto středu 21. dubna rozhodne o vítězi. Třešničkou na dortu je hlavní cena – letenky na jednu ze zahraničních misí Charity Česká republika. „Taková možnost je pro mladé lidi v Česku velmi ojedinělá a může je posunout v jejich následujícím směřování“, dodává jedna z koordinátorek celého projektu, Šárka Zápotocká.

Mladí jako hybná síla pokroku

„Vzbudit zájem mladých lidí je důležité, protože právě oni tvoří budoucnost. Mladí lidé mají spoustu kreativních nápadů a já s oblibou říkám, že nehledají překážky, ale objevují nové cesty. Přizvat mladé lidi do řešení rozvojových problémů je skvělou příležitostí pro nás všechny, abychom společně vytvořili lepší budoucnost,“ říká o soutěži a jejím smyslu Šárka Zápotocká.

Už samotný název Labyrint 2030 podle Šárky Zápotocké poukazuje na objevení vlastní cesty ke globální odpovědnosti právě jako pomyslnou cestu labyrintem. Ten je totiž na rozdíl od bludiště navržen tak, aby ke středu vedla jen jedna správná cesta. „Vstupem do Labyrintu 2030 se člověk ocitá na mimořádné pouti, která otevírá nové obzory a příležitosti aktivně přispívat k řešení globálních výzev rozvinutých i rozvojových zemí, ke kterým vede jen jedna cesta a nelze ji minout – a tou je právě aktivní občanství a pomoc druhým,“ dodává.

Mladí jako hybná síla pokroku

Inovativnost nejen na straně soutěžících

Podobný projekt v Česku nikdy dříve nevznikl a potvrzuje to i jeho nominace na evropské ceny Globálního rozvojového vzdělávání ze strany Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

A co si o soutěži myslí samotní účastníci? „Mě nejvíce zaujalo to, že je to výzva mezinárodní, tedy že umožňuje rozpracovat projekt nejenom tady v Česku, ale především ho dostat do zahraniční. Myslím, že tím je projekt unikátní. Zajisté existuje mnoho programů, které dělají projekty tady v Česku, ale právě možnost dostat ho za hranice, a ještě do tak zajímavých zemí, jako je například Gruzie, což se týká mého projektu, je jedinečná šance, a to oceňuji na soutěži nejvíc,“ říká účastník soutěže Pavel.

Soutěž ukazuje mladým lidem cestu k udržitelnému rozvoji v rozvojových zemích

Další účastnice Míša dodává, že projekt zatím splnil všechna její očekávání. „Když jsem slyšela o Labyrintu 2030 poprvé, tak jsem si říkala, že je to skvělá příležitost pro ty, kdo mají nějaké nápady v šuplíku a nevědí, co by vedlo k jejich uskutečnění, nebo si nejsou jistí, zda dávají smysl v kontextu konkrétních problémů určité země. Myslím, že právě propojení s lidmi z misí ukáže, co stojí mezi tím šuplíkem a realitou,“ doplňuje.

Soutěž probíhá v rámci stejnojmenného projektu Labyrint 2030, který probouzí zvědavost o našem současném světě a ukazuje široké veřejnosti a zejména mladým lidem cestu k udržitelnému rozvoji v rozvojových zemích skrz osvětu i jejich vlastní aktivní zapojení.

Více o projektu najdete na Instagramu nebo na webu.