Sedí na bobku, vesele rozpráví a přitom vytrhávají plevel z řady dlouhých záhonků. Co může být pro jednoho pořádná nuda, je pro skupinku filipínských žen zpestření stereotypu běžného života a zábava na celý den.
„Tady jsou lilky, sladké brambory, rajčata a hned vedle papája a calamansi, tradiční filipínské citrusy,“ ukazuje pyšně směrem k rostlinkám Zaltia Macatimpag, která za venkovskou a navíc organickou zahradu zodpovídá a zároveň se společně s více než čtyřiceti dalšími ženami o ovoce a zeleninu pečlivě stará.
Zahrádku o velikosti poloviny fotbalového hřiště založily zdejší ženy v létě loňského roku. Pomohla jim i finanční podpora Charity ČR, která se tak snaží zlepšit živobytí místních lidí po ničivém tajfunu, Haiyan. Ten zasáhl Filipíny v listopadu 2013.
Ovoce a zelenina zdarma, navíc vypěstované bez použití chemických hnojiv, jsou jen jednou z řady věcí, které rodiny zapojené do charitního projektu na podporu fungování různorodých organických zemědělských systémů oceňují. Ženy se zároveň učí, jak si založit kompost a vyrobit vlastní hnojivo, jež kromě použití na vlastní zahradě můžou dál prodávat, a získat tak další příjem do rodinného rozpočtu. Pěstitelské přebytky navíc můžou nabízet na místním trhu a znovu si tak přivydělat.
O tom, že mají zahradnice z vesničky Osmenia o vlastní zahrady zájem svědčí i fakt, že řada z nich tráví jeden den týdně na venkovské zahradě a zároveň začínají s organickým pěstováním i doma. „Většina z nás si pěstuje zeleninu i za domem. Po školení o zahradničení, které pro nás Charita ČR uspořádala, už víme, jak si připravit vlastní biologické hnojivo a jak pěstovat ovoce a zeleninu bez chemických postřiků a hnojiv. Je to levnější a také zdravější,“ chválí projekt dvaapadesátiletá Editha Bayarong.
Jak už to tak bývá, ani začátky organických zahrad na Filipínách nebyly snadné. „Někdy občas někdo zapomene zalít rostliny. Obzvlášť během horkých dní je to velký problém. Sazeničky uschnou a my máme velké ztráty. Snažím se ale všechny zahradnice přesvědčit, aby své úkoly dělaly svědomitě, myslely na ostatní a zároveň se naučily co nejvíce,“ dodává Zaltia, která práce na zahradě koordinuje a ostatním zahradnicím rozdává úkoly.
Bohužel zalévání není největší katastrofa, která zahrady postihla. Loňský tajfun Ruby (mezinárodně známý jako tajfun Hagupit zasáhl Filipíny 6. prosince 2014) doprovázený silnými záplavami zcela zničil jednu ze zahrad v nedaleké vesnici Panan Awan, kterou Charita ČR také podporuje. „Po Ruby jsme musely pro naši zahradu najít jiné místo. To staré bylo kompletně zatopené a všechny rostliny vzala voda,“ popisuje průběh neštěstí Zaltia. Naštěstí s nabídkou pomoci přispěchaly zahradnice z vesničky Osmenia a nabídly sousední pozemek jako nové a vhodnější místo pro zahradu.
Obě venkovské organické zahrady se teď nachází vedle sebe. „Je to výhodné pro obě naše skupiny. Můžeme sdílet nářadí i nápady. Navíc máme na nové zahradě zdroj vody, což na Samaru není běžné,“ dodává Zeltia.
Charita ČR přispěla v roce 2014 na dvě vesnické organické zahrady částkou zhruba 337 000 korun (českých). Veškeré prostředky posloužily na nákup sazeniček, semínek, nářadí a také na školení celkem osmdesáti žen.