V Moldavsku zvyšujeme povědomí o cukrovce a pomáháme lidem, kteří nemocí trpí
6. dubna 2021 Aktuality

V Moldavsku zvyšujeme povědomí o cukrovce a pomáháme lidem, kteří nemocí trpí

Ve zhruba třímilionovém Moldavsku trpí cukrovkou druhého typu asi 60 tisíc lidí. Podle místních praktických lékařů jich ale může být až o polovinu více. V zemi totiž neexistuje registr diabetiků, a tak se velké části těch, které tato nemoc zasáhla, nedostává pomoci. Charita Česká republika se to snaží změnit. Zvyšuje povědomí o cukrovce a poskytuje lékařské služby pacientům s tímto onemocněním.

Praktická brožura radí, jak s cukrovkou žít

Charita Česká republika v Moldavsku otevřela společně s místním partnerem, Asociací HomeCare, už 10 center domácí péče, která poskytují sociální a zdravotnické služby. Nejpočetnější skupinou lidí, kterým v těchto centrech pomáháme, jsou právě lidé s cukrovkou.

„Zjistili jsme, že tito lidé často neví, jak se svou nemocí zacházet a jak o sebe pečovat. Netuší, jak se mají správně stravovat, jak měřit hladinu cukru v krvi a neví, že se mají udržovat v přiměřené fyzické kondici. Zanedbávání vhodné péče může vést k dramatickým komplikacím, které mohou být fatální,“ vysvětluje Anastasia Vrancean, projektová manažerka Charity Česká republika v Moldavsku. „Vytvořili jsme proto praktické brožury, které lidem s diabetem objasňují vše, co o nemoci potřebují vědět. Tyto příručky jsme rozdali lidem ve všech deseti centrech.”

Brožura je určená přímo lidem, kteří trpí diabetem. Je napsaná srozumitelným jazykem a obsahuje praktické tipy, jak s touto nemocí žít. Pacienti tak například zjistí, které ukazatele a jak by měli sami sledovat - hladinu cukru v krvi, krevní tlak a další. Zároveň v příručce najdou seznam receptů na jídla vhodná pro diabetiky. A samozřejmě i obecná pravidla, která je třeba při tomto onemocnění dodržovat. 

V brožuře pacienti zjistí, které ukazatele a jak by měli sami sledovat

Potřebná pomoc

„Naučila jsem se, jak správně měřit hladinu cukru v krvi, v jakém čase a za jakých podmínek, před nebo po jídle. Zároveň jsem díky příručce zjistila, jak se starat o nohy a ruce,” říká Maria, která jako jedna z pacientek od Charity obdržela příručku o diabetu. „Nejlepší jsou na brožuře příklady jídelníčku na každý den, to je pro mě velmi užitečné,” pochvaluje si Maria.

Příručka se líbí i další pacientce, která navštěvuje centrum otevřené Charitou Česká republika v Moldavsku. „Líbí se mi, že je příručka jednoduchá a že je napsaná pro lidi se špatným zrakem, jako jsem já. Už jsem dříve podobné brožurky o cukrovce dostala, ale měla jsem potíže v nich dohledat potřebné informace. Tady je všechno na jednom místě a bez problémů najdu, co zrovna potřebuju,“ popisuje Nadejda.

Brožury s informacemi o diabetu jsme připravili a rozdávali už v roce 2017 v rámci projektu financovaného Českou rozvojovou agenturou. Je to jedna z aktivit, pomocí kterých se snažíme v Moldavsku zvýšit povědomí o cukrovce. Zároveň také podporujeme vývoj legislativy, která se věnuje diagnostice a léčbě cukrovky.