Záchrana Libanonu pokračuje, šanci už dostalo 218 495 lidí
2. února 2021 Aktuality

Záchrana Libanonu pokračuje, šanci už dostalo 218 495 lidí

Výbuch bezmála 3 000 tun dusičnanu amonného v bejrútském přístavu na dlouho dramaticky ovlivnil životy Libanonců, kteří by bez pomoci organizací, jako je Charita, neměli šanci se znovu postavit na nohy. Už před osudným 4. srpnem hrozil velké části libanonské populace pád pod hranici chudoby. Od srpnové katastrofy navíc v zemi panuje téměř bezvládí, premiér rezignoval z funkce a čím déle se země potýká s touto situací, tím vzdálenější se zdá světlo na konci tunelu.

Pracujeme neúnavně na tom, abychom lidem v této nešťastné situaci pomohli zajistit základní potřeby, jako jsou potraviny, střecha nad hlavou či zdravotní a psychologická péče. Jedním z těch, komu pomáháme, je i Kevork, umělec upoutaný na invalidní vozík, kterému exploze sebrala jediný možný zdroj obživy, malování obrazů.

Na dně

„Není snadné prodávat v dnešní době obrazy, lidé často nemají ani na jídlo nebo léky“, vysvětluje Kevork důsledky tragické exploze, která mu zničila nejen jeho byt a ateliér, ale poničila i jeho celoživotní sbírku. Kevork se ocitl doslova na dně a nyní je finančně odkázán na přátelé a rodinu. V minulosti mu Charita pomohla získat malou půjčku, aby si mohl otevřít (nyní zdevastovaný) ateliér, a splnit tak svůj sen. Nyní využije její podpory znovu. A nejen on.

Výbuch v bejrútském přístavu na dlouho dramaticky ovlivnil životy Libanonců

Právo na lepší život

Lidí jako Kevork je v Libanonu nespočet. Lidem chybějí peníze na zdravotní péči i školné. Zdravotnictví je soukromé a příspěvek státu na péči nízký, a tak pacientům často chybí prostředky na zaplacení vysokých účtů. Stejně ohrožené je i vzdělání dětí; školné je pro velkou část obyvatel nepřiměřeně vysoké a nemohou si ho dovolit.

Komplikovaná politická a ekonomická situace, kterou ještě navíc zhoršuje pandemie COVID-19, je příčinou rychlého nárůstu počtu těch, kterým hrozí exekuce, a nutně tak potřebují finanční podporu. Charita proto mimo jiné otevírá na libanonském jihu ve městě Tyre centrum, kde se zaměří právě na nouzovou finanční pomoc a individuální přístup k jednotlivým případům.

Lidem v této nešťastné situaci pomáháme zajistit základní potřeby jako jsou potraviny

Úleva pro Bejrút

Dárci a dobrovolníci z celého světa, včetně České republiky, přispívají na pomoc těm, kteří ji v Libanonu akutně potřebují. Do prosince minulého roku bylo vybráno neuvěřitelných 16 milionů korun, z toho celé 2 miliony korun jen v Česku! Díky tomu dostalo už nyní šanci se znovu postavit na nohy přes 218 495 jedinců.

Na co používáme peníze od dárců?

  • Hygienické, zdravotnické a potravinové balíčky
  • Rekonstrukce a vybavení zničených domů
  • Lékařská péče
  • Psychologické a zdravotní konzultace
  • Zajištění potřebných léků

Podpora Libanonců v těchto oblastech stále pokračuje a bude nejméně do konce dubna letošního roku. Stále tak můžete přispět i vy a pomoci vrátit do Bejrútu spokojený život.

Bankovním převodem nebo kartou

DARUJTE HNED

Převodem na sbírkový účet

55660022/0800 

VS 129

Jednorázovou DMS

na číslo 87 777

ve tvaru

DMS CHARITAPOMOC 
30, 60 nebo 90