Protierozní opatření v gruzínské Adžárii
16. února 2016 Gruzie

Protierozní opatření v gruzínské Adžárii

4. února 2016 uspořádala Charita ČR setkání, na kterém zhodnotila výsledky výsadby ovocných stromů na svazích a terasách okresu Khulo v Autonomní republice Adžárie prováděné jako opatření proti častým sesuvům půdy.

Setkání v Dioknisi se zúčastnili zemědělci a zástupci místní správy i Velvyslanectví ČR v Tbilisi.

Setkání proběhlo na obecním úřadě v Dioknisi, vesnici vzdálené zhruba jedenáct kilometrů od okresního centra Khulo. Účastnili se jej vedle zemědělců z Dioknisi, Maniaketi, Didačary a dalších vesnic Horní Adžárie, sužovaných častými sesuvy půdy, rovněž zástupci místní správy a pan Albert Sidó, atašé pro rozvojovou spolupráci z Velvyslanectví České republiky v Tbilisi.   

Sesuvy půdy a další s nimi spojené geodynamické procesy, například kamenné laviny, představují pro region Horní Adžárie a zejména pro území okresu Khulo velkou hrozbu. Jen během působení Charity ČR od srpna 2014 do prosince 2015 zde došlo ke dvěma velkým sesuvům, v obou případech na silnici spojující vesnice Dioknisi a Didačara.

Charita ČR se proto zaměřila na zpevnění svahů vysazením vhodných ovocných stromů a keřů. Ve spodní části svahu v Maniaketi, kde riziko geodynamických procesů nehrozí tak veliké, zřídili pracovníci Charity ČR terasy (v adžárském dialektu zvané „kadonebi“) představující tradiční formu svahového ovocnářství. Celková rozloha ovocných sadů dosáhla 1,6 hektaru oproti původně plánovanému jednomu hektaru. Sady jsou osázeny  višněmi, švestkami, třešněmi, révou okrouhlolistou, slivoní myrobalán, místními i cizími druhy jabloní a hrušní, ořešáků vlašských, lísek nebo mišpulí. Z keřů lze jmenovat maliník, ostružiník, borůvčí nebo rakytník řešetlákový.

Výsledky aktivit Charity ČR v okresu Khulo předčily očekávání.

Úroda ze sadů přinese místním obyvatelům značný užitek, protože pro ně bude představovat doplňkový zdroj příjmů. Část úrody bude zpracována na místě. Například v Dioknisi ovoce poputuje do zdejší sušičky. Proto Charita ČR školila zemědělce vedle v pěstování ovoce i v jeho následném zpracování. Rovněž zde pomohla ustavit dvě zemědělská družstva – jedno v Maniaketi a druhé společné pro obec Dioknisi a Didačara.            

Aktivity Charity ČR v regionu probíhaly ve spolupráci se servisním centrem Dioknisi. Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR a Programem UNDP.

Česká rozvojová agentura (logo).