Občanský sektor
1. března 2010 Moldavsko

Občanský sektor

Po pádu Sovětského svazu v roce 1991 se z Moldavska, dříve státu se středními příjmy, stala nejchudší země v Evropě. Nedostatek udržitelných příležitostí k vytváření zisku na venkově způsobil, že se chudoba stala nevlídnou realitou většiny venkovských domácností. Z ekonomického hlediska je problém chudoby na venkově stále zásadní a nevyřešený.

Občanský sektor - seminářJižní oblast Moldavské republiky se stala jedním z nejdynamičtějších regionů, pokud jde o lidský rozvoj.
Většinu existujících problémů nelze účinně řešit, pokud se do tohoto řešení na všech úrovních nezapojí místní komunita. Nejdůležitějším prostředkem k úspěchu je přitom spolupráce mezi občanskou společností a místní veřejnou správou.

Je potřeba co nejvíce lidí, kteří dokáží něco udělat v zájmu komunity. Tito lidé musí být schopní a způsobilí “identifikovat problémy komunity a zacílit společné úsilí na konsensuální řešení těchto problémů”. Vzhledem k tomu, že státní správa slouží veřejnému zájmu a byla zvolena občany, je přirozené, že by měla s těmito občany spolupracovat na dosažení zmíněného cíle. Spojení státní správa-občan by mělo existovat neustále, ne jen jednou za čtyři roky při volbách, nebo když občané sami projeví svůj názor a začnou prosazovat určitý zájem.

Projektem chceme dosáhnout silnějšího postavení neziskových organizací jako významného aktéra v místním a regionálním rozvoji a lepší spolupráce mezi místní administrativou a občanskou společností. Významnou roli dostala politicky aktivní mládež, která bude umožněno prostřednictvím školení a debat posílit vlastní leaderovských schopnosti.

Projekt je realizovaný za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Občanský sektor - setkání