Mongolský pastevec Erdene-Orgi přišel o 60 kusů dobytka
25. května 2016 Mongolsko

Mongolský pastevec Erdene-Orgi přišel o 60 kusů dobytka

Tým Charity ČR zodpovědný za distribuci potravinových balíčků v odlehlých oblastech Mongolska stižených dzudem osobně navštívil dům pana Erdene-Orgi Tsevega. Tento čtyřiasedmdesátiletý muž není schopen pro potraviny do výdejního centra v okrese Delgerekh v provincii Dornogobi dorazit osobně. Během návštěvy jej pracovníci vyzpovídali o situaci mongolských pastevců.

Jurta, v níž bydlí pan Erdene-Orgi.Pan Erdene-Orgi žije sám na místě zvaném Tsagaan-Ovoo, kde chová dobytek.  Byť jeho děti bydlí jinde, navštěvují svého otce, aby mu pomáhali. Spolu se synem tak dříve pečovali o stohlavé stádo, které během zimy bohužel podstatně prořídlo – 40 velkých a 20 malých hospodářských zvířat uhynulo.

Jelikož na podzim začalo příliš časně sněžit, nenalézal dobytek dostatečné množství trávy. V důsledku podvýživy nebyla zvířata schopna dlouho odolávat velké zimě, kdy teploty místy klesly až na - 40° C.

„Mladou generaci hodnotím kriticky,“ nechal se slyšet pan Erdene-Orgi. „K dzudu nedošlo jen kvůli počasí, ale i kvůli jejich lenosti. Mladí k osobní dopravě i k převážení věcí používají namísto koní a velbloudů motocykly a jiná vozidla. Navrhoval jsem proto místním úřadům, aby založili velbloudí farmu, která by navíc pomohla snížit nezaměstnanost mladých lidí. Bohužel stále není v provozu,“ stěžoval si.

„Jsem vděčný za potravinovou pomoc. I když už dávno nastalo jaro, slunce nezačalo hřát a ani tráva neroste. Zvěř i lidé kvůli chybějícím pastvinám strádají a hladoví. Potraviny, teplé oblečení, boty a kožešinové pláště – to vše patří mezi nezbytné vybavení pastevců. Nyní se ovšem ze všeho nejvíc nedostává právě jídla a nástrojů ke komunikaci.

Já žiji sám, mobilní telefon jsem získal teprve nedávno. A jen díky vaší pomoci jsem dostal jídlo, které mi už docházelo“ pokračoval pan Erdene-Orgi. Vydrží mi déle než na měsíc. Rád bych všem vyjádřil veliký vděk.

Život pastevců znamená vzájemnou spolupráci. V našem kraji si pomáháme při pasení i napájení dobytka nebo při přesunech na jiná místa. Dokonce i nyní mi pomoc druhých přivedla vás všechny až ke mně, starému muži,“ dokončil se štěstím v očích pan Orgi své vyprávění.

Humanitární pomoc pasteveckým domácnostem trpícím důsledky dzudu finančně podpořila Evropská komise.