Potravinové balíčky pomáhají v Khentii a Dornogobi
1. června 2016 Mongolsko

Potravinové balíčky pomáhají v Khentii a Dornogobi

Během zimy 2015 a 2016 postihl východní část Mongolska dzud (hromadný úhyn dobytka). Charita ČR ve spolupráci s organizací Člověk v tísni proto zahájila program humanitární pomoci pro 1 863 lidí z 528 domácností žijících v šesti okresech provincie Khentii a rovněž pro 1 680 lidí z 527 domácností v sedmi okresech provincie Dornogobi.

Na základě doporučení mongolského Červeného kříže a Národního úřadu pro krizový management se Charita ČR po dobu měsíce a půl věnovala doručování potravinových balíčků do rodin nejvíce postižených úhyny hospodářských zvířat. Pracovníci Charity ČR během své práce v provincii Khentii a Dornogobi hovořili s místními pastevci o sezónních sněhových bouřích. Ti potvrdili, že se jednalo o nejchladnější zimu v Mongolsku od roku 2000. Na podzim přišel časně sníh, který přes den roztál, zatímco v noci voda v půdě zmrzla. Poté nastala velmi krutá zima, kdy teploty klesaly až na -40° C. V jejich důsledku se nedostávalo krmení pro hospodářská zvířata a rodily se jen slabé kusy dobytka. Přírodní katastrofě vznikající za těchto podmínek se říká dzud.  

Například D. Enebish z okresu Galshar v provincii Khentii, dzudem nejvíce postižené oblasti, přišel o 120 kusů dobytka v hodnotě přibližně 12 milionů mongolských tugriků (asi 144 600 Kč).

Při přijímání potravinových balíčků litovali pastevci z Khaya Bagh v okrese Altanshiree, že jim Charita ČR může pomoci pouze krátkodobě. Dobytek je pro ně jediným zdrojem živobytí a extrémní klimatické podmínky proto představují stále přítomné riziko. Okamžitou potravinovou pomoc ovšem tak jako tak vítají, protože pomáhá přežít alespoň bezprostřední následky letošního úhynu.

Charita ČR působí v Mongolsku již od roku 2006. Mezi hlavní oblasti její činnosti zde patří zemědělství, zdravotnictví, stavebnictví a ochrana životního prostředí.

Projekt humanitární pomoci v Mongolsku financovala Evropská komise.