5 let od začátku konfliktu potřebuje humanitární pomoc 13,5 milionu Syřanů
14. března 2016 Sýrie

5 let od začátku konfliktu potřebuje humanitární pomoc 13,5 milionu Syřanů

Konflikt v Sýrii vstupuje v roce 2016 do svého šestého roku. Původní poklidné prodemokratické povstání se za pět let změnilo v největší humanitární katastrofu současnosti. Na 400 000 Syřanů bylo zabito a na 70 000 jich zemřelo v důsledku špatného přístupu k lékařské péči nebo kvůli nedostatku potravin a pitné vody. Ani přes uzavřené příměří nepanuje v zemi klid zbraní a Syřané dál v zoufalství opouští své domovy.

Největší nápor uprchlíků zažívají okolní státy, do Evropy jich míří asi 10 %. V Turecku se nyní podle údajů Evropské komise vyskytuje 2,7 milionu syrských obyvatel, v čtyřmilionovém Libanonu 1 milion, v Jordánsku 640 000 a v Iráku 245 000. Mezi hlavní příčiny migrace patří násilí, nefunkční státní infrastruktura a bezpečnost dětí. Kromě obětí na životech si konflikt vyžádal kolem 1,5 milionu zraněných. V zemi nefunguje zdravotní péče, vzdělávací systém ani zásobování. Čtyři z pěti obyvatel žijí v chudobě. Sýrii hrozí, že ztratí celou jednu generaci, více než 2 miliony dětí totiž nemohou chodit do školy. Navíc na ně těžce doléhají traumata ze ztráty blízkých a z přihlížení násilnostem. Výjimku nečiní ani rekrutování nezletilých do ozbrojených složek.

V zemi nyní potřebuje humanitární pomoc 13,5 milionu lidí a ani angažmá stovek humanitárních organizací nemůže situaci vyřešit. V silách těchto organizací je pouze poskytovat nejzákladnější pomoc uprchlíkům v táborech.

Charita Česká republika začala v souvislosti s konfliktem působit na Blízkém východě na podzim roku 2012, kdy navázala spolupráci s Charitou Jordánsko a založila sbírkové konto Charita pro Sýrii. Do dnešních dnů se od českých dárců podařilo vybrat přes 11 milionů korun. Ve spolupráci se svými donory Charita ČR na Blízký východ vynaložila prostředky ve výši 52 milionů korun, a to konkrétně Sýrii (Idlieb, Hama, Damašek a okolí), Jordánsku (Mafraq, Zarqa, Amman, Fuhais, Husson), Iráku (Ninive, Erbil, Dohúk) a Libanonu (Deirmimas, Kolaya, Burj el Mluk, Marjeyoun). V roce 2016 plánuje Charita ČR rozšířit své působení zejména v Sýrii.

Na severu Sýrie se Charita ČR ve spolupráci s polskou partnerskou organizací zasazuje o zlepšení dostupnosti zdravotní péče. V oblasti Damašku spolu s domácím partnerem podporuje centra, která dlouhodobě distribuují potravinovou a další materiální pomoc potřebným rodinám. „Registrujeme rodiny v tíživé situaci a na základě toho poté rozdělujeme konkrétní humanitární pomoc. Poukázky na jídlo či oblečení se v centrech rozdávají individuálně, což prospívá bezpečnosti i adresnosti pomoci. Potřební navíc oceňují individuální přístup při předávání poukázek nebo během průběžných návštěv v jejich dočasných přístřešcích,“ přibližuje Benjamin Mlýnek, programový manažer pro Blízký východ Charity ČR.

Více informací o činnosti Charity ČR v Sýrii a o tom, jak ji podpořit, naleznete zde.

Hlavními donory aktivit Charity ČR na Blízkém Východě jsou EuropeAid a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.