500 syrských dětí dostalo boty a teplé oblečení
2. ledna 2017 Sýrie

500 syrských dětí dostalo boty a teplé oblečení

Zima v Sýrii dokáže být krutá. Teploty se již delší dobu pohybují pod bodem mrazu, mohou přitom klesat až na -11°C. Většina lidí se na takové počasí neměla jak připravit. Nedostává se jim peněz na teplé oblečení, kamna nebo přikrývky. Šance na přežití snižuje i nárůst cen za vytápění.

Za poukaz od Charity koupila Walaa nové boty pro svého syna (foto: Charita Sýrie).Rodiny doma přestaly používat ústřední topení, energeticky příliš náročné a drahé i pro střední střídu. Nahradily jej malými kamny na plyn nebo dřevo – i přesto, že vzniklý kouř způsobuje jejich dětem dýchací problémy.

„S ústředním topením jsme skončili v roce 2013. Topivo si kvůli vysoké ceně nemůžeme dovolit. Používáme malá elektrická kamna. Když zrovna nejde proud, přejdeme na plynová, i když ani jedny nestačí na vyhřátí bytu. Dcera navíc trpí astmatem a kamna jí neprospívají,” popsal svoji situaci Mounir z Damašku, zásobovač syrské Charity.

6,5 milionů lidí muselo v Sýrii utéct před válkou ze svých domovů do jiných částí země. Boje pokračují. Mnoho jich prchá z Damašku, Hassakehu a Aleppa. Utíkají v panice, bez ničeho a v oděvech, které je neochrání před zimou.

„Moje děti nemají pořádné oblečení. Vše, co jsme vzali s sebou, nakonec zůstalo ležet podél cesty. Při útěku jsme se pořád zbavovali věcí, už je pro únavu nešlo nést. Do Damašku jsme dorazili jen s oblečením na sobě,” potvrdila Yusra, matka čtyř dětí mladších šesti let.

Ústřední topení přestaly používat i školy, a tak rodiče školáky strojí hned do několika vrstev. „Většinou do školy chodím rád, ale teď se v ní ani nehneme. Nás 65 žáků se tísní v malé učebně a zima vše ještě zhoršuje. Pro početné vrstvy oblečení se nevejdeme do lavic a holky si k tomu navíc nosí deky. Mozek mi v zimě přestává pracovat, maminka mi většinu látky musí doma vysvětlovat znovu,“ líčí desetiletý Fadi.

„Každý den se modlím k Bohu, aby ukončil tuto válku, abychom se mohli vrátit domů,” svěřila se Majida, 45, matka čtyř dětí (foto: Charita Sýrie).  Někteří žijí navzdory zimě, vánicím a dešti v parcích. „Opustili jsme naši vesnici v Ghouta před několika měsíci. Žijeme společně s rodinou mé švagrové v parku v Damašku. Považuji to za lepší než přecpaný útulek, kde ztratíte soukromí, když musíte sdílet svoje intimní záležitosti s cizími lidmi. I přes letních 45 °C se v parku dalo žít. Jenže teď v zimě nevíme, co dělat. Několik dní pršelo. Dokud to šlo, pobývali jsme na veřejných záchodcích. Snad si zase najdeme přístřeší, ostatně nic jiného nám ani nezbývá,” popisuje vlastní zkušenost matka dvou dětí Khadija.

Alespoň 500 rodin v Damašku získalo od Charity poukazy na dětské oblečení a obuv. Forma poukazů rodičům dovolila vybírat potřeby ve více obchodech.  

„Moji kluci vybírali s velkou radostí. Fahed byl velmi dojatý, když kupoval svetr se svou oblíbenou postavičkou. Povídal, že mu bude celá třída závidět,“ děkovala Charitě Walaa, matka tří dětí.

Článek byl převzat z blogu caritas.org.