Čtyři roky trvající válka v Sýrii změnila Blízký východ v trosky
15. března 2015 Sýrie

Čtyři roky trvající válka v Sýrii změnila Blízký východ v trosky

Protože konflikt v Sýrii vstupuje do pátého roku a řešení není v dohledu, plánuje mezinárodní společenství Charit včetně Charity ČR v roce 2015 zvýšit své aktivity v Sýrii, Iráku a na celém Blízkém východě.

Caritas Internationalis včetně Charit působících v Sýrii, Irák, Libanon, Jordánsko, Egyptě a Turecku pomohly v roce 2014 1,2 milionu lidí prostřednictvím vnitrostátních Charity či různých partnerů aktivních v regionu.

Charity chtějí v oblasti zvýšit svou humanitární pomoc ještě více, pokud to jen s ohledem na finanční prostředky bude možné. V roce 2014 pomáhalo 55 národních i mezinárodní organizací v Sýrii, Iráku a sousedních zemích.

Prezident Charity Sýrie a zároveň biskup Antoine Audo Aleppo řekl, že minulý rok byl „nejtěžší ze všech". Obrovská humanitární tragédie ničí celý region. Je pravděpodobné, že v roce 2015 dojde k dalšímu zhoršení, neboť nejsou předloženy žádné mírové iniciativy a programy pomoci čelí velkým škrtům.

„Polovina obyvatel Sýrie jsou buď vnitřně vysídlení nebo uprchlíci. Osmdesát procent pracovní síly nepracuje. Bohatí lidé zemi opustili, střední třída se stala chudou a chudí jsou opuštění," řekl dále biskup Audo.

Násilí zanechalo 12,2 milionů Syřanů bez pomoci. 7,6 milionů bylo donuceno opustit své domovy a odejít do jiné části země. 3,8 milionů lidí opustilo zemi úplně a ti se následně usadili v sousedních zemích se statutem uprchlíků. Konflikt se rozšířil i v Iráku, kde jde však zejména útoky ze strany bojovníků tzv. Islámského státu (v arabském světě zvaném Daesh). Vloni musely z Iráku uprchnout dva miliony lidí.

„Dost je opravdu dost. V Sýrii je velký smutek v Sýrii z toho, co se stalo a děje. Je pro mě těžké přemýšlet o naději pro budoucnost příští generace Syřanů," řekl biskup Audo.

Kritický nedostatek financí znamená velké škrty v potravinové pomoci poskytované Syřanům. Caritas Internationalis prohlašuje, že mezinárodní společenství musí zajistit dodatečné zdroje, aby humanitární organizace mohly splnit základní potřeby postiženého obyvatelstva a všem těm, kteří opustili zemi.

I papež František vyzval tento měsíc „všechny, kdo mají možnost, aby jednali ku prospěchu zmírnění utrpení" v Sýrii a Iráku.