Jaké zítřky mají před sebou syrské děti? Jejich kresby hovoří jasně
22. června 2015 Sýrie

Jaké zítřky mají před sebou syrské děti? Jejich kresby hovoří jasně

Sandru Awad z Charity Sýrie požádala před dvěma měsíci jedna francouzská malířka, aby jí poslala kresby syrských dětí jako příspěvek do její každoroční výstavy o dětech žijících ve válce. Sandra požádala o pomoc projektový tým syrské Charity, který poskytuje psychosociální péči a který je v dnešních dnech velmi vytížen.

Charita Sýrie působí od února 2015 na čtyřech školách v části Jaramana na předměstí Damašku. Od vypuknutí krize byla oblast několikrát těžce zasažena bombardováním minomety. Mnoho rodin, které zde žily, byly donuceny své domovy opustit a přesídlit se do horkých oblastí, jako je uprchlický tábor El-Yarmouk, Daraya, Jobar nebo Ghouta.

Charitní tým navštěvuje školy třikrát týdně. Poskytuje konzultace a zajišťuje léčbu z traumat. Pracuje s filmy a loutkami a ukazuje možnosti budování míru. Aby vyjádřily své emoce, dělají děti hodně aktivit, jako hry, řemesla nebo malování. Charita se snaží vytvořit prostor, ve kterém se děti mohou pocitově vyjádřit.

Sandra požádala tým ne o obrázky války, ale o obrázky toho, čeho se děti nejvíce obávají. Když kresby obdržela, byla v šoku. Myslela, že bude muset kresby protřídit, aby našla jednu nebo dvě znázorňující válku, které pošlu malířce z Francie. Namísto toho jsem nemohla najít jedinou, která by o válce nebyla.

Kresba Bayana, 16 let nese název „Bůh"Použití červené barvy znázorňující krev a násilí bylo také velmi znepokojující. Některé z dětí přišly z horkých oblastí a válka se jich přímo dotkla, některé z nich ne, ale všechny kreslily válku ve stejně násilném duchu. Malby krvavé a surové byly navíc vytvořeny v dívčí třídě.

„Co bych mohla po zhlédnutí těchto obrázků říct o dětech v mé zemi? V této válce jsou pravděpodobně těmi nejslabšími. Jsou jako houba, která vsákne všechnu špínu války a udrží ji vevnitř. Zabíjení, ničení, devastace, strach a ztráta milovaných – to vše se hluboce vrývá do jejich nevinných srdcí," komentuje obrázky Sandra Awad z Charity Sýrie. „Tyto špatné věci se v nich ukryjí a budou s nimi i v budoucnosti. Jaké jsou zítřky těch, kteří se ve svých mladých tělech stali dospělými? Celá generace bude uvnitř pošramocená násilnou rukou války. Jak tyto děti obnoví zemi, která je stejně tak zničená?"

7,5 milionu syrských dětí potřebuje humanitární pomoc. 2,6 milionu nechodí do školy a 2 miliony žijí jako uprchlíci v sousedních zemích.

Původní článek převzat z caritas.org.

Podpora charitní pomoci v Sýrii i okolních zemích v rámci Charita pro Sýrii stále pokračuje. Sbírkové konto číslo 55660022/0800, VS 182 či dárcovská SMS ve tvaru DMS CHARITASVET na číslo 87 777. Děkujeme za jakýkoliv příspěvek a podporu.