Po čtyřech letech války v Sýrii zhaslo 83 % světel!
13. března 2015 Sýrie

Po čtyřech letech války v Sýrii zhaslo 83 % světel!

Od začátku konfliktu v Sýrii v zemi zhaslo 83 % všech světel. Uvedla to globální koalice humanitárních a lidskoprávních organizací u příležitosti čtvrtého výročí začátku konfliktu. Vědci na univerzitách v čínském Wuhanu a americkém Marylandu spolu s koalicí 130 nevládních organizací na základě satelitních snímků prokázali, že množství v noci viditelných světel v Sýrii pokleslo od března 2011 o 83 %.

„Čtyři roky po začátku krize žijí Syřané v temnotách – jsou chudí, bojí se a trpí ztrátou přátel a celé země,“ říká David Miliband, ředitel International Rescue Committee. „Po čtyřech letech stále není v dohledu žádné řešení. Bylo už zabito více než 200 000 lidí a neuvěřitelných 11 milionů lidí muselo opustit své domovy. Sýrie si zaslouží více pomoci od mezinárodní komunity – je načase, abychom ukázali, že jsme to nevzdali a pomůžeme Syřanům zase rozsvítit jejich světla,“ dodává Miliband.

Sýrie, březen 2011

Satelitní snímek - Sýrie, březen 2011 

Sýrie, únor 2015

Satelitní snímek - Sýrie, únor 2015 

„Satelitní snímky jsou tím nejvíce objektivním zdrojem dat ukazujícím rozsáhlou devastaci v Sýrii,“ říká Dr. Xi Li, vedoucí výzkumník projektu. „Záběry pořízené z výšky 800 km nad zemí nám umožňují pochopit rozsah utrpení a strachu, který musí Syřané každý den zažívat ve své zničené zemi. V nejhůře postižených oblastech jako je např. Aleppo zhaslo neuvěřitelných 97 % světel. Jedinou výjimkou jsou provincie Damašek a Quneitra poblíž hranic s Izraelem, kde světlo pokleslo o 35 %, respektive 47 %,“ vysvětluje Dr. Li.

Koalice neziskovek sdružených pod názvem #WithSyria zveřejnila propagační video (viz na konci článku) a globální petici na webu withsyria.com, která apeluje na mezinárodní komunitu, aby pomohla zase rozsvítit světla v Sýrii.

Mezi základní kroky by mělo patřit:

  • Nalezení politického řešení krize, které bude respektovat lidská práva
  • Posílení humanitární pomoci v Sýrii a v zemích, kde se nacházejí syrští uprchlíci, spolu s posílením řízeného přesídlování
  • Okamžité zastavení útoků na civilisty silami všech bojujících stran a zastavení blokování humanitární pomoci

„Vzestup teroristických skupin překračujících hranice Sýrie vyvolal globální vlnu strachu a přitáhl k zemi pozornost – zároveň ale skryl utrpení obyčejných Syřanů a násilí páchané všemi stranami konfliktu. Syrští zdravotníci, humanitární pracovníci a učitelé každý den riskují životy, aby pomohli svým blízkým a sousedům, zatímco mezinárodní komunita stále selhává v nalezení politického řešení a ukončení násilí,“ říká Dr. Zaher Sahloul, prezident Syrian American Medical Society.

Na konci roku 2014 EU zakázala vývoz leteckého paliva do Sýrie, aby tak omezila letecké útoky syrské vlády na civilisty a zejména bombardování tzv. sudovými bombami shazovanými z helikoptér. Další sankce proti jednotlivcům a organizacím podporujícím syrský režim přijala EU 7. března 2015, aby tak režim donutila k hledání mírového řešení. Tyto sankce byly zavedeny na základě tří rezolucí Rady bezpečnosti OSN z roku 2014, které volají po ochraně a pomoci pro civilisty v Sýrii.

Od té doby však byly zabity další tisíce Syřanů a bylo vysídleno více lidí než kdykoliv předtím. Dnes byla vydána zpráva „Failing Syria“, která ukazuje, jak bojující strany a světové mocnosti naprosto selhaly v naplňování cílů těchto rezolucí.

„Rok 2014 byl zatím nejtemnějším rokem této hrozné války. Civilisté nejsou navzdory slibům Rady bezpečnosti chráněni, nezlepšil se přístup k humanitární pomoci a financování této pomoci klesá, zatímco potřeby rostou. Je šokující, jak moc jsme lidi v Sýrii dokázali zklamat,“ říká Jan Egeland, generální tajemník Norské rady pro uprchlíky a bývalý tajemník OSN pro humanitární otázky.

 

Afraid of the Dark - http://www.withsyria.com/

(překlad původního článku Eighty-three percent of Syria’s lights extinguished after four years of crisis Koalice WithSyria převzat se svolením ze stránek kolegů ze společnosti Člověk v tísni)