Pomoc v Sýrii musela překonat mnohá úskalí
28. ledna 2016 Sýrie

Pomoc v Sýrii musela překonat mnohá úskalí

Humanitární pomoc obětem konfliktu a vnitřně přesídlenému obyvatelstvu v Sýrii prochází poslední dobou rizikovým obdobím. Byť Charita ČR pravidelně monitoruje bezpečnostní situaci v zemi, pracovníci ostatních nevládních organizací čelí přímému ohrožení na životě.

Partner Charity ČR Polska Akcja Humanitarna (PAH).Například 16. prosince 2015 došlo na silnici mezi městy Saraqab a Idlieb k neštěstí, když pojízdná ambulance jedné z neziskových organizací najela na podomácku vyrobenou minu. Řidič auta na místě zemřel, stejně jako dva ze tří civilistů, které vezl. Poslední z nich utrpěl vážná zranění. Důvod nastražení výbušniny stále není znám a ani o pachatelích se zatím nic nezjistilo. Počet bomb domácí výroby se přitom pravidelně zvyšuje již od počátku roku 2015.

V okolí Damašku tentýž den rovněž násilně zemřel pracovník nevládní organizace podporující humanitární spolky. Nepočítaně dalších lidí zranily minometné střely syrské vlády. Hned 17. prosince zničila výbušnina další pojízdnou kliniku nevládní organizace a současně zranila jednoho zdravotníka. K podobným incidentům postihujícím mediky či jejich pracoviště docházelo v druhé polovině prosince 2015 téměř každý den.

Charita ČR a její partnerská organizace Polska Akcja Humanitarna (PAH) navzdory složité situaci dokázala během prosince zajistit převoz léků a zdravotnických materiálů z Turecka do zdravotnických center v oblasti severní Sýrie – zejména v provinciích Idlieb a Hama. Díky tomu zhruba 10 000 lidí získalo potřebnou péči.

Jednalo se přitom o postup náročný nejen administrativně. Materiál musel projít kontrolou již v Turecku, následně i v Sýrii a až poté mohly léky putovat na jednotlivá pracoviště. Přesný časový plán spolupráce polského partnera Charity ČR spolu s organizací Turecký červený půlměsíc ovšem umožnil dodání zásob do syrských zdravotnických středisek bezpečně a včas.

Přeprava proběhla v rámci humanitární pomoci obětem konfliktu a vnitřně přesídlenému obyvatelstvu Sýrie podpořené Ministerstvem zahraničních věcí ČR.

Krabice s léky připravenými na transport.Všechen zdravotnický materiál musel projít důslednou kontrolou.