Potřeba pomoci v Damašku neustále roste
16. září 2015 Sýrie

Potřeba pomoci v Damašku neustále roste

Syrská organizace, partner Charity ČR, jejíž přesný název nelze z bezpečnostních důvodů uvést, poskytuje v Damašku humanitární pomoc nejvíce potřebným rodinám. V červenci registrovala dalších 150 rodin, a jak se nechala slyšet, s postupujícím konfliktem se počet lidí v nouzi stále zvyšuje. Hlásí se i domácnosti mimo metropoli a její provincie, například ze Suvajdy, Hasaky, Aleppa, Homsu nebo Dar´á.

Vedle rostoucího počtu žádajících rodin se zvyšují také nároky na poskytovanou pomoc jako takovou. Matky se ptají po oblečení pro děti i na potřeby do domácnosti. Humanitární pracovníci navštívili několik rodin osobně, aby zjistili a sledovali jejich životní podmínky a psychický stav.

Mezi navštívené patřil například pan Riad. Jako mnoho jiných Syřanů zažil únos. Cestou do práce v oblasti Tal Al padl do rukou ozbrojeného teroristického gangu, který ho po tři dny věznil a fyzicky napadal. Na svobodu jej pustili až poté, co zaplatil výkupné ve výši milionu syrských liber (zhruba 110 150 Kč). Vysadili jej ve stáji pro zvířata a domů ke své ženě a třem dětem (15, 12 a 9 let) se musel dostat pěšky. Celá událost pana Riada duševně poznamenala a též finanční situace rodiny po zaplacení výkupného nebyla dobrá. Museli si půjčit od přátel a příbuzných. Současný příjem pana Riada přitom nestačí ani na běžné uživení rodiny. Jeho žena Hana vyhledala pomoc v partnerské organizaci Charity ČR, kde získala potravinové balíčky.

Práce organizace je stále namáhavější i kvůli zhoršující se bezpečností situaci. Provoz služeb v létě často pravidelně narušovaly granáty a střelba. Elektrický proud fungoval zpravidla jen tři hodiny denně a teploty se vyšplhaly až na 45 °C. Přesto distribuční centrum zůstalo v provozu, za což sklidilo vděk i chválu všech dotázaných, kdo si přišli pro pomoc.

Pracovníci damašského centra navštívili také rodinu vdovy Josephine, jejíž starší syn převzal před šesti lety po smrti svého otce zodpovědnost za celou rodinu. Opustil studia, aby mohl vydělávat na sebe, matku i mladšího bratra. Naučil se opravovat a udržovat počítače. Když jednoho dne Damašek těžce zasáhly minometné granáty, přišel o nohu. Lékaři mu ji nahradili umělou končetinou, aby byl schopen alespoň částečně chodit. Paní Josephine pracovala před tragickou událostí ve školní kantýně. Aby mohla být dva měsíce v nemocnici nablízku svému synovi, odešla z práce. I po návratu domů potřeboval a potřebuje její soustavnou podporu a péči.

Charita ČR již od roku 2014 poskytuje ve válkou zasažené Sýrii pomoc těm nejvíce potřebným. I když roste počet osob, na které se zatím nedostává, její partnerská organizace se neustále snaží zlepšovat materiální i duševní stav jednotlivců i celých rodin v Damašku.