Syrští uprchlíci v Turecku čelí neskutečným podmínkám
25. června 2015 Sýrie

Syrští uprchlíci v Turecku čelí neskutečným podmínkám

Podle týmu pracovníků Charity Turecko přinesl poslední příliv zejména syrských uprchlíků další zhoršení podmínek jejich ubytování a zajištění základních potřeb, zatímco vyčkávají na pomoc nebo na svůj návrat do domů, do Sýrie.

Dvaceti tří tisíc uprchlíků ze Sýrie uteklo před zuřivými střety znepřátelených skupin na severu země a v červnu vstoupili na území Turecka. Jsou mezi nimi i Iráčané, kteří vyvázli z pronásledování tzv. Islámským státem a putují již několik měsíců.

Zjišťování potřeb – jeden z úkol charitního týmu (foto: Charita Turecko)Mnoho uprchlíků žije na parkovištích, ve veřejných parcích nebo zčásti v nedostavěných budovách v Akçakale, v hraničním městě. Zdejší podmínky jsou velmi tvrdé, přestože jim místní lidé významně pomáhají, jak nejlépe umí.

Přes 70 % uprchlíků jsou ženy a děti. V jednom domě žije 42 lidí, z nich polovina dětí. Na prostranství podobném parku vedle hlavní silnice bydlí třicet rodin ve vlastnoručně vyrobených stanech. Někteří sem přišli před třemi až čtyřmi měsíci.

Trauma z války, jak psychické, tak fyzické, zažívají pracovníci Charity z první ruky. Například dvě sestry ve věku 9 a 12 let ohluchly v důsledku výbuchu, který usmrtil jejich matku.

Charita Turecko ve spolupráci s dalšími místními dobročinnými organizacemi poskytuje pomoc zhruba 450 rodinám. Některé z nich dorazily během posledních 48 hodin. Pomoc zahrnuje takové potřeby jako plenky, vložky, ručníky, mléko nebo strava pro kojence.

Před vstupem do Turecka museli uprchlíci dlouho čekat v krutých podmínkách, ve vysokých teplotách a s přístupem pouze k vodě, bez potravin. Někteří z nich se rozhodli vrátit zpět do svých vesnic v Sýrii. V parku vedle hranic čeká nejméně sto lidí, kteří se chtějí vrátit, jakmile se hranice otevřou. Většina lidí má stále z návratu strach a přejí si zůstat v Akçakale, nebo se přestěhovat víc na sever či dále od hranic.

Rodina syrských uprchlíků ve stanovém příbytku v Turecku (foto: Charita Turecko)Turecko v této chvíli hostí přibližně 1,8 milionu syrských uprchlíků,
což je nejvíc na celém světě.

Za uplynulé čtyři roky, kdy v Sýrii trvá občanská válka v Sýrii, uprchlo podle UNHCR k 25. červnu 2015 už

3 984 393 lidí a okolo 7,6 milionu lidí

opustilo nuceně své domovy a usadilo se jinde na území Sýrie. 

Článek převzat z caritas.org.

 

Charita pro Sýrii DMS CHARITASVET na číslo 87 777 Sbírkové konto číslo 55660022/0800, VS 182