Pasiya, Bwembya a Erick – učni, kterým Charita ČR umožňuje nový start
8. července 2015 Zambie

Pasiya, Bwembya a Erick – učni, kterým Charita ČR umožňuje nový start

Uprchlíkům z Angoly, stejně jako domácím Zambijcům, umožňuje Charita ČR získat lepší zaměstnání, a to skrze kurzy profesních dovedností pořádané ve výukových centrech zřízených v oblasti Maukwayukwa a Meheba. Právě v této části Zambie totiž sídlí vedle domácích obyvatel i největší počet angolských uprchlíků.

Od Charity ČR mohou vybraní absolventi kurzů získat dva druhy půjček. Prvním je materiální v podobě vybavení a nástrojů potřebných k započetí vlastního podnikání. Druhým je pak finanční půjčka na pokrytí ubytování a stravy po dobu tří měsíců neplacené pracovní stáže v již existujících podnicích, které se studenti po základních kurzech snaží nalézt. Splácet mohou začít až po čtvrtletním odkladu. O tom, jak aktivity Charity mění mladým lidem život, hovoří tři studenti:

Pasiya

Mukasa Pasiya, 23 let, pochází z Angoly, ale narodil se v uprchlickém táboře Meheba. Když Pasiya poprvé přišel do kanceláře Charity ČR na vstupní pohovor, neuměl téměř anglicky a bylo velmi složité s ním mluvit. I tak jej pracovníci Charity ČR vybrali. Pochází totiž z velice chudé zemědělské rodiny a vstup do studijního charitního programu pro něj mohl být šancí, jak změnit svůj život.

Jak se Mukasa charitním zástupcům svěřil, první semestr na učilišti v Solwezi, kde začal studovat vaření, byl velice složitý, protože téměř nerozuměl výuce vedené v angličtině. Proto Pasiya za barem. CHČR studentům poskytla malé půjčky na náklady během neplacené stáže (Z. Filipová)měl velmi slabé výsledky. Pro studenty s problémem rozumět anglicky organizuje Charita ČR doučování, kterého se Pasiya účastnil. „Druhý semestr byl už jednoduchý, protože se moje angličtina díky lekcím o hodně zlepšila,“ pokračuje Pasiya, „ze všeho nejradši jsem měl praktické hodiny vaření, kdy jsem se naučil ratatouille, kuřecí consommé nebo makaróny se sýrem.“

Během rozhovoru Pasiya nadšeně popsal celý recept na ratatouille a Zuzana Filipová z Charity ČR si uvědomila, že se nyní mohou bez problémů bavit anglicky, což před sedmi měsíci nebylo vůbec možné.

Od začátku června je Pasiya na tříměsíční stáži v hotelu v městečku Mutanda, asi hodinu vzdáleném od jeho domova, a to díky půjčce od CHČR na ubytování a stravu po dobu stáže. Zaučuje se na pozici kuchaře a doufá, že po skončení stáže bude v hotelu zaměstnán. Jeho život se nyní od základu odlišuje od života „před programem“, kdy se živil pěstováním zemědělských plodin a průměrně měl 700 Kč měsíčně. Pokud se mu po ukončení stáže podaří získat zaměstnání, může si vydělat až 2 400 Kč (či více podle druhu hotelu) za měsíc. Charitní tým mu přeje hodně štěstí a věří, že ve svém nasazení a touze učit se nadále vytrvá. Jeho sen otevřít si v budoucnu restauraci je nyní mnohem blíž na dosah ruky, než mohl Pasiya očekávat.

Bwembya

Dvacetiletá Bwembya pochází z šesti sourozenců a je původem Zambijka. Po ukončení základní povinné docházky jen sem tam pomáhala v obchodě své matky – rodina si nemohla dovolit poslat Bwembyu na další studia, protože už platila školné jejím dvěma starším bratrům. „Proto jsem se přihlásila do programu Charity ČR,“ říká Bwembya, „mám kamarádku, která pracuje v restauraci jednoho supermarketu v Lusace. Právě ona mi dodala odvahu přihlásit se do programu Charity ČR.“

Bwembya Musonda při stáži v hotelu Crossroads v Solwezi (Z. Filipová)Bwembya vypráví, jak její školní výsledky během prvního semestru nebyly moc dobré, zejména v předmětu výživy. „Výživa je totiž jako biologie, a ta mi nikdy nešla. Začala jsem se učit se spolužačkami a chodila na extra lekce k našemu učiteli.“ Ve škole skutečně potvrdili, že se Bwembya během druhého semestru zlepšila.

Rozhovor s Bwembyou proběhl v prestižním hotelu Crossroads, kde pracuje momentálně na stáži. Po jejím skončení si plánuje najít práci a po první výplatě splatit splátku, přispět na aktivity své kongregace a také svým rodičům. Plánuje totiž získat zaměstnání v restauracích či hotelech místních měděných dolů, kde jsou měsíční výplaty v porovnání s jinými vysoké – kolem 11 000 Kč.

Jejím snem je stát se učitelkou. „Plánuji pracovat zhruba rok a vydělat si dostatek peněz na školné. Chtěla bych pokračovat ve studiu vaření a udělat si specializaci na výuku. Poté bych byla zaměstnaná jako učitelka na státním technickém učilišti,“ popisuje Bwembya své plány do budoucnosti.

Erick

Erick Kausenge, 21 let, stejně jako Pasiya pochází z Angoly. V Mehebě žije se svou tetou, která zde provozuje malou restauraci. Právě proto se Erick přihlásil do programu, aby si prohloubil znalosti. „Dokážu vařit tradiční jídla, ale chtěl bych se naučit péct. Po ukončení kurzu bych chtěl najít zaměstnání v restauraci,“ uvedl Erick při úvodním pohovoru. Erick ukončil školní docházku v sedmém ročníku, protože jeho rodina si nemohla dovolit platit školné.

Erick Kausenge během stáže v hotelu Solwezi lodge. (Z. Filipová)V kurzu vaření si Erick oblíbil praktickou výuku, hlavně pečení buchet a masových koláčů. I Ericka dočasně Charita ČR finančně podporuje, neboť se právě zaučuje v hotelu ve městě Solwezi. Během tříměsíční stáže vystřídá všechna oddělení hotelu – kuchyň, restauraci, bar, úklid pokojů, prádelnu i hotelový sklad. V den pohovoru měl Erick službu v kuchyni, kde ho Zuzana Filipová překvapila uprostřed přípravy masového ragú.

„Nyní mám konečně profesní dovednost, která mi umožní najít stálé zaměstnání. V minulosti jsem přes rok pracoval v obchodě u příbuzných, ti mě ale neplatili a navíc jsem byl moc mladý na to, abych mohl najít jinou práci,“ uvedl Erick na závěr rozhovoru.

Charita ČR díky finanční podpoře Úřadu OSN a od května 2015 i České rozvojové agentury zřizuje pro uprchlíky i Zambijce v oblastech Mayukwayukwa a Meheba přístup k učňovskému vzdělávání prostřednictvím sponzorských programů. Podporuje je také v zakládání vlastního podnikání nebo v hledání praxe a zaměstnání. Studenti si v rámci programu na zvyšování obecných i podnikatelských dovedností volí mezi kurzy návrhářství a krejčovství, vaření, truhlářství, kovovýroby a zednictví.