Za vědomostmi na kole
18. prosince 2014 Zambie

Za vědomostmi na kole

Dvaatřicetiletý Luka Nsamba, Angolan a táta tří dětí žijící nyní v Zambii, byl natolik odhodlán získat nové vědomosti a zlepšit provoz a výnosnost svého podniku, že na pět dní zavřel svůj obchod a každý den ujel na kole třicet kilometrů, aby se mohl zúčastnit víkendové školení, které pořádala Charita ČR na konci října ve městě Meheba.

Pan Nsamba začal s podnikáním v brzkém věku, kdy si jeho rodiče díky finanční tísni nemohli nadále dovolit platit jeho školné. Luka tedy začal podnikat a díky ziskům z byznysu se mu podařilo dodělat střední školu a poté pokračovat v podnikání až do okamžiku, kdy si před čtyřmi roky otevřel obchod v Mehebě. Dnes je pan Nsamba živitel rodiny a na jeho podnikání závisí svým živobytím pět lidí.

Pan Nsamba - třetí zleva (v triku s modrým límečkem) společně s dalšími účastníky školeníPan Nsamba se s charitním týmem podělil o to, jak ve svém obchodě začíná praktikovat nové znalosti a jak zlepšuje svůj podnik krok za krokem díky novým vědomostem, které získal během školení. Vzdělávacího programu se zúčastnil s cílem zlepšit svůj stávající podnik. Chtěl zejména získat nové znalosti o správném vedení obchodních záznamů a marketingu. Jeho snem je totiž mít velký obchod a rozšířit své podnikání o mlýn na mletí kukuřice.

Nyní bere Luka vedení obchodních záznamů velmi vážně. Zapisuje si vše, co pro svůj obchod nakoupil včetně nepřímých výdajů, jako je doprava či účet za telefon. Také si vede záznamy o prodeji, což mu umožňuje přesně vypočítat případné zisky (nebo ztráty) jeho podniku. Luka přiznává, že vedení záznamů před školením nevěnoval takovou pozornost.

Podobně dříve nepřikládal důležitost pravidelnému provádění inventury, ale nyní ví, jaké výhody mu může přinést pravidelná měsíční kontrola jeho skladu. Nyní má svůj obchod pod kontrolou, protože díky pravidelným inventurám má přehled, jak na tom je. Navíc plánuje zavedení měsíčního přídělu pro členy jeho rodiny a zaměstnance. Dříve si totiž každý v případě potřeby dané zboží vzal bez placení či vedení záznamů. Nyní bude mít Luka úplné záznamy o prodeji a tedy i ziskovosti podniku.

Jedním z témat školení byl i marketing a péče o zákazníky. V minulosti se zákazníci pana Nsamby museli po zboží ptát a nevěděli, co vše v obchodě nabízí. Nyní má všechno zboží viditelně vystaveno, uspořádáno a oprášeno, takže může zaujmout potenciální zákazníky. Ti se nyní cítí v obchodě jako doma, protože je Luka pokaždé srdečně s úsměvem přivítá. Už ví, jak je péče o ně důležitá.

20 účastníků úspěšně ukončilo pětidenní škollení o obchodních dovednostech„Toto školení skutečně rozšířilo moje podnikatelské myšlení. Nyní vidím mnohé věci odlišně a chápu, že mnohé maličkosti, o kterých jsem nikdy nepřemýšlel, mohou výrazně zlepšit můj podnik,” chválil si školení pan Nsamba. „Právě proto jsem jezdil na kole každý den, abych se mohl školení účastnit, a naučit se tak mnohým novým věcem.”

Školení uspořádala Charita ČR v rámci projektu na podporu lokální integrace angolských uprchlíků financovaného Úřadem vysokého komisaře pro uprchlíky OSN, který zahájila v červenci 2014. Celkem se jej zúčastnilo dvacet místních podnikatelů a podnikatelek, kteří mají své živnosti v Mehebě. Podobné školení proběhlo i v táboře Mayukwayukwa.

Školitel: James Malala, Charita Česká republika

Příběh připravil: Ndeya Makayi, terénní pracovník Charity Česká republika

Napsala: Zuzana Filipová, projektová koordinátorka Charity Česká republika