Charita pro Libanon: Peníze českých dárců pomohou v Bejrútu
11. srpna 2020 Tiskové zprávy

Charita pro Libanon: Peníze českých dárců pomohou v Bejrútu

Nedávná exploze v bejrútském přístavu způsobila obrovské škody, ovšem vzápětí vyvolala velkou vlnu solidarity na celém světě. Do pomoci se okamžitě zapojila místní Caritas Lebanon, která se na místě stará o raněné a poskytuje přístřeší. Tuto sesterskou organizaci podporuje také česká Charita – a prvních 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) z krizového fondu Charity Česká republika odešlo do Libanonu právě dnes. Charita Česká republika současně vyhlásila finanční sbírku, kam už přispěly desítky lidí z celé České republiky.

Výbuch v libanonském hlavním městě si minulý týden vyžádal již 200 obětí a více než 300 000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Libanon se nejenže potýká s hlubokou ekonomickou krizí a pandemií koronaviru, ale okolnosti výbuchu navíc prohlubují dlouhodobé politické problémy a nedůvěru ve státní instituce. „Potřebujeme jen být v bezpečí,“ říká Nour, jejíž dům byl při explozi téměř kompletně zničen.

Jí a podobně postiženým lidem začala na místě ihned pomáhat místní Caritas Lebanon, která poskytla základní zdravotní ošetření, ale také nouzové přístřeší, vodu a potraviny. Dobrovolníci navíc pomáhají s odklízením trosek.

Charita Česká republika zasílá kolegům v Libanonu 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) ze svého krizového fondu, které jsme právě odeslali na pokrytí okamžité materiální pomoci potřebným. V této částce je také příspěvek Arcidiecézní charity Olomouc. Prostředky krizového fondu pocházejí z výtěžku Tříkrálové sbírky.

Veřejná sbírka a dárcovká SMS

Na pomoc Libanonu jsme také 6. srpna vyhlásili veřejnou sbírku, jejíž výtěžek půjde na společný projekt, ve kterém budeme spolupracovat s libanonskou, švýcarskou, polskou a nizozemskou Charitou. Hlavním garantem projektu je
Charita Švýcarsko, která díky svým mnohaletým humanitárním zkušenostem a přítomnosti přímo na místě zajistí, že se nasbírané peníze využijí efektivně a transparentně.

V společném projektu pomůžeme chudým rodinám ze zasažené oblasti zajištěním bydlení a potravin překonat prvních několik měsíců. Součástí plánu jsou i hygienické balíčky, abychom zasažené rodiny pomáhali chránit před pandemií koronaviru. V další fázi pomoci pak podpoříme obnovení drobných podniků a živností, aby se lidé mohli znovu postavit na vlastní nohy.

Na pomoc strádajícím obyvatelům Bejrútu lze přispět na účet číslo 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 129.

Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru:
DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 či DMS CHARITASVET 90


„Děkujeme vládám jiných zemí i všem lidem ze zahraničí za solidaritu a rychlou pomoc,“ vzkazuje Nour.

Charita Česká republika je největší poskytovatel zdravotních i sociálních služeb v České republice. Ročně poskytuje pomoc zhruba o 150 tisícům lidí, což je zhruba pětina celého objemu služeb v obou oblastech.

  • Více o možnostech, jak přispět, se dozvíte v článku na našem webu
Kontakt pro média:

Evžen Diviš, regionální manažer pro Mongolsko, Gruzii, Moldavsko, Balkán a Blízký východ, e-mail: evzen.divis@charita.cz, tel.: + 420 731 646 991
Jakub Líčka, generální sekretář Charity Česká republika, jakub.licka@charita.cz, tel.: +420 603 557 990

Jan Oulík

Jan Oulík

tiskový mluvčí, redaktor
Tel.: 603 895 984 E-mail: 58Ah5eba67c-T65j4mnhTj