Ochranné přilby, obleky i rukavice. Hasičské vybavení z Česka pomáhá hasičům na Ukrajině
8. června 2023 Tiskové zprávy

Ochranné přilby, obleky i rukavice. Hasičské vybavení z Česka pomáhá hasičům na Ukrajině

Český hasičský záchranný sbor ve spolupráci s Charitou Česká republika poskytl hasičům na Ukrajině speciální vybavení v hodnotě 5 milionů korun. Ochranné obleky, přilby, rukavice i speciální svítilny pomáhají hasičům po celé Ukrajině zvládat nestandardní zásahy v důsledku nepřátelských válečných útoků.

Ukrajinští hasiči jsou od invaze ruských vojsk před více než rokem v přední linii. Místo běžných požárů tvoří teď většinu jejich práce rozsáhlé zásahy po dopadu ruských raket a střel. „Ukrajinští hasiči mnohdy namísto hašení běžných požárů zasahují především při mimořádných událostech po zásazích ruskými raketami a dělostřeleckým ostřelováním ze strany agresora Ruské federace. Jejich materiální vybavenost je tedy pro celou zemi a společnost klíčová. Jsme rádi, že díky Charitě mohla ČR již po několikáté poskytnout pomoc našim kolegům, se kterými jsme stále v kontaktu,“ vysvětlil generální ředitel genpor. Ing. Vladimír Vlček z Hasičského záchranného sboru ČR.

 „Díky dodanému vybavení jsme přispěli k ochraně zdraví a životů těch, kteří denně bojují za záchranu životů mnoha dalších; hrdinům dnešní ukrajinské reality, kteří pomáhají lidem zpod trosek a z oken hořících domů,” říká Evžen Diviš, regionální manažer Charity Česká republika.

Nákup vybavení pro ukrajinské hasiče se přidává k sérii dodávek materiální pomoci, které Charita Česká republika válkou zasažené zemi již zaslala. Ojedinělá není ani spolupráce Charity s českými hasiči. Díky ní se v minulosti podařilo mimo jiné vyškolit ukrajinské psychology a sociální pracovníky, aby dokázali poskytovat psychologickou krizovou intervenci lidem zasaženým válkou.

Ukrajinští hasiči

Nové hasičské vybavení nyní pomáhá po celé Ukrajině, především v regionech těžce zasažených ruskými útoky, jako jsou Záporožská, Doněcká či Dněpropetrovská oblast. „Humanitární pomoc v podobě hasičského vybavení, které jsme od vás obdrželi, je pro nás velmi významná,” řekla Khrystyna Avdieyeva ze Státní služby pro mimořádné události Ukrajiny.

 „Do dodávky materiální pomoci jsme přispěli stovkou zásahových přileb HPS 7000, které díky své konstrukci a materiálu patří k nejbezpečnějším ve své třídě. Věříme, že právě toto speciální vybavení pomůže chránit ukrajinské hasiče při tak náročných a nestandardních zásazích,“ vysvětlil Libor Novák, generální ředitel společnosti Dräger Česká republika a Slovensko.

Kromě dodávek materiální pomoci se Charita Česká republika zaměřuje především na pomoc těm, které válka vyhnala z jejich domovů. A to jak na Ukrajině, tak v Moldavsku a Česku.

Kontakt pro média:

Evžen Diviš 
regionální manažer Charity Česká republika
email: evzen.divis@charita.cz, tel.: 731 646 991
 
Tomáš Pořízek 
vedoucí Pracoviště komunikace Hasičského záchranného sboru České republiky
email: tomas.porizek@hzscr.cz, tel.: 773 795 590