Papež František podpoří při návštěvě Iráku komunity, kterým pomáhá Charita Česká republika
4. března 2021 Tiskové zprávy

Papež František podpoří při návštěvě Iráku komunity, kterým pomáhá Charita Česká republika

Papež František navštíví 5. – 8. března 2021 jako první nejvyšší představitel katolické církve v historii Irák. Chce podpořit mírovou obnovu země, která se ještě nedávno zmítala v krvavém konfliktu. Nábožensky založené útoky vyhnaly ze země mimo jiné stovky tisíc křesťanů, především z oblasti Ninivské nížiny. Její obnovu přijede papež osobně podpořit. Charita Česká republika v Ninive dlouhodobě pomáhá navrátivším se uprchlíkům zajistit si trvalou obživu.

„Na Irák musím neustále myslet a přál bych si, aby jeho budoucnost stála na základech míru a aby se celá společnost dokázala spojit a jít za tím, co je pro všechny dobré,“ prohlásil směrem ke své plánované cestě do Iráku papež František již v červnu 2019. „Platí to i o různých náboženstvích. Věřím, že se to podaří a Irák znovu nepodlehne nenávisti a konfliktům vyvolaným odlišnými regionálními silami,“ dodal.

Papež František se nejprve setká v Bagdádu s iráckým prezidentem Barhamem Salihem, poté navštíví region kolem Uru a několik křesťanských oblastí v Ninivské nížině na severu země. Kromě Irbílu a Mosulu dorazí i do Karakoše, kde pracuje i Charita Česká republika. V Karakoši pomáháme navrátivším se uprchlíkům s obnovou jejich živností a zajištěním stálé obživy. Papež František podpoří přímo v místě obnovu této oblasti.

Před takzvaným Islámským státem museli obyvatelé Ninivské nížiny, stejně jako křesťané z dalších oblastí Iráku, uprchnout. Vracet se začali až po jejím osvobození na podzim 2016. Z 1,5 milionu iráckých křesťanů, kteří v zemi žili ještě za vlády Saddáma Husajna na začátku tisíciletí, jich v Iráku zbylo jen 400 000.

Navrátilci se potýkají s existenčními problémy, protože řada podniků a zemědělské infrastruktury byla během války zničena,“ říká Kateřina Velíšková, blízkovýchodní manažerka Charity Česká republika. „Okolí Karakoše je jednou z nejúrodnějších oblastí celého Iráku, proto zde mezi hlavní zdroje obživy patří zemědělství. Spolupracujeme s farmáři a pomáháme jim obnovit jejich hospodářství,“ dodává Velíšková.

Na cestu Iráku se chystali i předchůdci papeže Františka. Ani Jan Pavel II., ani Benedikt XVI. se však do země z bezpečnostních důvodů nedostali. Irácký prezident Barham Salih označil návštěvu papeže Františka v zemi za historickou událost. „Papežova návštěva je jasnou zprávou pro všechny Iráčany, aby si uvědomili důležitost jednoty a lidskosti, pokud chtějí dosáhnout míru, tolerance a bojovat s extremismem,“ napsal na Twitteru Salih.

Charita Česká republika pracuje v Iráku již několik let, kromě podpory zemědělství a drobného podnikání se podílí na distribuci obědů pro školáky z chudých rodin a na obnově válkou poškozených obydlí.

Mgr. Evžen Diviš

regionální manažer pro Střední Asii (vč. Mongolska), Gruzii a Balkán
Tel.: 296 243 330 E-mail: 0oMo4W8acbFjGK7%WkvDRW7r