Přístroje pro dětskou nemocnici. Charita pomáhá ke snižování porodní úmrtnosti v Kambodži
7. září 2022 Tiskové zprávy

Přístroje pro dětskou nemocnici. Charita pomáhá ke snižování porodní úmrtnosti v Kambodži

Charita Česká republika zajistila dodávku moderního vybavení pro Národní pediatrickou nemocnici v Kambodži. To zvýší rozsah a kvalitu poskytování vysoce kvalitní péče matkám i novorozeným dětem a povede ke snížení perinatální úmrtnosti. Dodávku financovala Česká rozvojová agentura.

"Kojenecká a mateřská úmrtnost v Kambodži se za posledních deset let výrazně snížila, nicméně je stále násobně vyšší než v západních zemích. Jsme rádi, že dodávkou moderních špičkových zdravotnických přístrojů a dalšího vybavení můžeme pomoci zachránit další životy," vysvětlil Jiří Škvor, vedoucí oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika.

Nedávno otevřené novorozenecké oddělení získalo kromě jiného i transportní inkubátory ultrazvuky, plicní ventilátory, přístroj pro resuscitaci novorozenců či porodní stůl. Ty pomohou jak při běžných vyšetřeních, tak na operačních sálech a jednotce intenzivní péče. Součástí je také školení zdravotnického a technického personálu v používání a údržbě zařízení a pravidelný servis.

Patříme mezi přední oddělení v zemi. Je skvělé, že můžeme nyní poskytovat špičkovou péči a snížit počet úmrtí i trvalých následků,“ říká Dr. Nhip Angkeabos, ředitel Národní pediatrické nemocnice v Phnompenhu. „Přínos pocítí i další nemocnice v provinciích, kterým poskytujeme školení a podporu,“ dodal. 

Slavnostní předání přístrojů proběhlo 17. května 2022 přímo v nemocnici. Zúčastnili se ho i ministr zdravotnictví Morm Bunheng a velvyslanec České republiky v Phnompenhu Martin Vávra.

Charita Česká republika má s podporou zdravotnictví v Kambodži zkušenosti. Nyní uspěla v rozsáhlé veřejné zakázce a obstála v konkurenci komerčních firem. Prokázala, že i v tomto segmentu dokáží neziskové organizace zrealizovat zakázku na nejvyšší profesionální úrovni.  Partnerem v Kambodži je kambodžská firma DKSH Cambodia Ltd.

Kontakt pro média

Lenka Pipková, editor zahraničních témat         
E-mail: lenka.pipkova@charita.cz                         
Tel: +420 605 879 545