220 dní války v Gaze. Charita stále pomáhá navzdory katastrofálním podmínkám
14. května 2024 Aktuality

220 dní války v Gaze. Charita stále pomáhá navzdory katastrofálním podmínkám

Eskalace konfliktu v Gaze trvá už 220 dní a má tragické následky na tamní obyvatele. Lidé žijí v zoufalých podmínkách bez přístupu k základním potřebám a zdravotním službám. O život přišlo přes 35 tisíc Palestinců, téměř 2 miliony lidí musely opustit svoje domovy. Rozšiřování izraelských vojenských operací do města Rafáh na jihu Gazy navíc vede k dalšímu masivnímu vysídlování. Charita nadále poskytuje v Gaze humanitární pomoc navzdory katastrofálním podmínkám. 

DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE

Zdravotnictví v Gaze kolabuje

Uplynulo už více než 7 měsíců od brutálního útoku bojovníků Hamásu na Izrael, jež vyeskaloval v současnou válku v Pásmu Gazy. Po několika měsících neúnavného bombardování po celé Gaze je oblast naprosto zdevastovaná. O život přišlo přes 35 tisíc obyvatel Gazy, dalších více než 78 tisíc bylo zraněno. V Gaze je také stále drženo přes 130 rukojmích. 

Tragická je zejména dostupnost základních zdravotních služeb v oblasti Pásma Gazy. K lékům či zdravotní péči má přístup jen málokdo. Ministerstvo zdravotnictví Gazy navíc varuje, že pokud neobdrží nemocnice více paliva, tak se zdravotní systém v Gaze během několika hodin zhroutí. „Zničené nemocnice a kliniky, výpadky elektřiny, zabíjení zdravotníků a nedostatek léků a zdravotních pomůcek, to všechno vede ke kolapsu zdravotnictví v Gaze,“ popisuje z Rafáhu lékař Jihad Al-Hessi z Charity Jeruzalém, jež v Gaze nadále pomáhá navzdory kritickým podmínkám. 

Doktor Al-Hessi společně se stovkou zaměstnanců naší partnerské organizace Charita Jeruzalém poskytuje nezbytnou pomoc lidem v Gaze, a to navzdory kritickým podmínkám. Situace v Gaze a zejména v Rafáhu je skutečně zoufalá. Je zdrcující slyšet o neustálých ztrátách na životech. Rozhodnutí Charity Jeruzalém obnovit své aktivity v Gaze je proto naprosto zásadní. Humanitární organizace poskytují pomoc a podporu těm, kteří ji potřebují,“ popisuje doktor Al-Hessi. 

Charita v Gaze nadále pomáhá

Přímo v Rafáhu měla Charita Jeruzalém donedávna 24 lékařů, z nichž polovina z oblasti uprchla kvůli nucené evakuaci a část péče se přesunula do středních oblastí Pásma Gazy. Lékaři poskytují péči v naprosto zoufalých podmínkách, mezi ruinami rozbombardovaných budov a v provizorních přístřešcích v uprchlických táborech, ve kterých se ukrývají lidé, jež do Rafáhu utekli z jiných částí Gazy. Charita poskytuje zdravotní péči potřebným lidem, včetně těhotných žen a novorozenců, kterým zajišťuje důležitou poporodní péči. 

Situace v Gaze je zoufalá. Photo credit: Catholic Relief Services

Katastrofální je také nedostatek potravin, pitné vody a základních potřeb. Doktor Al-Hessi varuje, že bez okamžitého příměří vypukne v Gaze hladomor. Už teď nemá většina obyvatel oblasti přístup k dostatečnému množství potravin. V nejodříznutějších částech severu Pásma Gazy už podle Organizace spojených národů k hladomoru došlo. Nařízená evakuace z Rafáhu na jihu Gazy a zesílená vojenská aktivita nadále zhoršily přístup k potravinám. Počet dětí v Gaze trpících akutní podvýživou tak stále roste, stejné jako nákazy infekčními onemocněními.

„Ničení budov, škol, zdravotnických zařízení a infrastruktury, ulice, jež jsou zaplavené splašky a nedostatek čisté vody způsobuje šíření infekcí, jako je žloutenka typu A, průjmová onemocnění, infekce dýchacích cest, meningitida, neštovice, kožní infekce, což vede k ještě většímu nárůstu úmrtí,“ vyjmenovává doktor Al-Hessi a dodává, že lidé s chronickými onemocněními a rakovinou umírají kvůli nedostatečné zdravotní péči. 

Uzavření hraničního přechodu Rafáh zastavilo také veškerou evakuaci kriticky nemocných a zraněných pacientů mimo Gazu. Humanitární organizace byly nuceny zastavit evakuace pacientů ze severu na jih Gazy kvůli akutnímu nedostatku pohonných hmot a z důvodu nedostatečné kapacity lůžek ve zdravotnických zařízeních na jihu pásma. 

Masivní vysídlování z Rafáhu 

Izrael pokračuje v bombardování a útocích na většině území Pásma Gazy. Rozšiřování operací směrem k městu Rafáh na jihu oblasti vede k nucenému vysídlování obyvatel, kteří do Rafáhu uprchli. Před boji v jiných částech Gazy se v Rafáhu ukryl více než milion Palestinců. Více než 360 tisíc z nich už Rafáh od 6. května znovu opustilo směrem do oblastí Khan Younis a Deir al Balah. Jen během minulého týdne bylo znovu vysídleno na dvacet procent obyvatel Gazy. 

Tito lidé jsou nuceni utíkat už po několikáté během posledních sedmi měsíců. Kvůli nedostačujícím kapacitám v existujících táborech vznikají na jihu Gazy neoficiální uprchlické tábory, kterým chybí fungující infrastruktura, stejně jako přístup k základním životním potřebám. Lidé si staví provizorní přístřešky na troskách zničených budov, nebo hledají útočiště v prázdných školních budovách. 

V Gaze neexistuje bezpečné místo. Photo credit: Catholic Relief Services

Kvůli uzavření hraničního přechodu Rafáh se rychle snižují zásoby důležité pomoci, včetně potravin a pohonných hmot. Už před uzavřením přechodu byly dodávky humanitární pomoci v porovnání s obrovskou potřebou zcela nedostačující. Její distribuci komplikuje špatná bezpečnostní situace a rozsáhlé vojenské operace i intenzivní letecké bombardování hustě obydlených městských oblastí. V Gaze přišlo v důsledku útoků o život na 200 humanitárních pracovníků, včetně dvou našich kolegů, a stovky zdravotníků. 

V Gaze v současnosti neexistuje žádné bezpečné místo. Útoky probíhají po celém území, nevyhýbají se ani nemocnicím, školám, či náboženským svatostánkům. Intenzivní útoky a nucená evakuace mají na obyvatele Gazy katastrofální dopady.

Situace na Západním břehu

Eskalace konfliktu má dramatický dopad také na oblast Západního břehu Jordánu, kde dochází k nárůstu násilí, svévolnému zadržování a demolicím domů. Izrael navíc uzavřel hranice a odebral tamním lidem pracujícím v Izraeli pracovní povolení. Omezení pohybu a stupňující se násilí připravují tamní obyvatele o obživu a farmářům znemožňují přístup ke svým polím, což má vážné socioekonomické dopady na již tak zbídačené obyvatelstvo na okupovaném palestinském území. 

Zoufalá je situace také v uprchlickém táboře Jenin na Západním břehu Jordánu, kde pomáhá Charita Jeruzalém. Společně s partnerskou organizací Catholic Relief Services poskytuje základní humanitární a zdravotní pomoc, včetně psychosociální podpory. V táboře, který vznikl v roce 1953 pro Palestince, kteří uprchli nebo byli vyhnáni ze svých domovů po první arabsko-izraelské válce, žije na dvacet tisíc obyvatel. Potýkají se s nedostatkem pitné vody a neustálými výpadky elektřiny. V táboře není dostatečná kanalizace ani důstojné přístřeší. 

V oblasti pomáhá Charita s opravou zničených přístřeší. Lidem zasaženým konfliktem poskytuje také peněžní pomoc, aby si mohli pořídit základní potřeby. 

Charita pomáhá v Gaze i díky českým dárcům

Navzdory katastrofálním podmínkám Charita nadále pomáhá lidem zasaženým válkou v Gaze. Kromě poskytování zdravotní péče v provizorních podmínkách pomáhají naši kolegové z Charity Jeruzalém také se zajištěním základních humanitárních potřeb. Charita poskytuje také důležitou psychosociální pomoc. 

Charita také opakovaně vyzývá k uzavření příměří a propuštění všech rukojmích a neprávem zadržovaných. 

Děkujeme všem, kteří s námi pomáhají civilistům v Gaze. Přispějte do sbírky Charita pro Gazu a pomáhejte s námi. 

DARUJTE NA POMOC CIVILISTŮM V GAZE