9 tipů, které šetří naši planetu i vaši peněženku
11. dubna 2024 Aktuality

9 tipů, které šetří naši planetu i vaši peněženku

Trápí vás klimatická krize a máte pocit, že jako jednotlivci s ní nic nezmůžete? Chránit naši planetu může každý z nás. Zvlášť, když několik jednoduchých kroků dokáže šetřit nejen životní prostředí, ale také naše finance.

1. Neplýtvejte potravinami

Víte, že až třetina všech potravin na světě se vyhodí? To je ročně asi 1,3 miliardy tun. Když se navíc organický odpad vyhodí na skládky společně s komunálním odpadem, tak jeho rozkladem bez přístupu kyslíku dochází k uvolňování metanu, který škodí nejen lidskému zdraví, ale také negativně přispívá ke změně klimatu. Plýtvání potravinami způsobuje až 8 procent globálních emisí skleníkových plynů. Přitom stačí dodržovat několik jednoduchých kroků, aby se potraviny spotřebovaly.

Zbytky zeleniny se dají využít pro přípravu vývaru. Starý chleba se dá proměnit ve strouhanku či krutony do polévky. Předejít plýtvání potravin se dá ale i správným skladováním, jako je zavařování nebo fermentace.

Kompostováním organických zbytků nejen zabráníte plýtváním jídla, ale získáte tím i cenný substrát pro rostliny. To, že bydlíte v bytě, navíc v dnešní době nemusí být pro kompostování překážka, k založení žížalí farmy stačí pouze box, organické zbytky a několik žížal. Kompostovat lze i v malém množství a domácí substrát můžete využít pro balkonové pěstování.

Neplýtvejte potravinami

2. Šetřete energiemi v domácnosti

Energetický průmysl je vůbec největším znečišťovatelem naší planety. Má negativní dopad na čistotu vzduchu a vody, globální oteplování a produkuje obrovské množství odpadu. Malé kroky v našich životech mohou ušetřit spoustu energie, a tím i spoustu peněz.

Když například snížíte topení jen o několik málo stupňů, ročně tak výrazně snížíte náklady na vytápění. Ušetřit můžete i při vaření. Třeba tím, že uvaříte vždy pouze takové množství vody, které spotřebujete a nic navíc. Skvělým pomocníkem je i obyčejná poklička - její použití zkracuje dobu vaření až čtyřikrát, což znamená čtyřikrát menší spotřebu elektřiny v případě elektrického sporáku.

Ušetřit energii můžete umístěním ledničky daleko od sporáku, který by ji zbytečně ohříval. Snadnou úsporu přinese výměna klasických žárovek za úspornější LED svícení.

3. Jezte mémasa a více zeleniny

Věděli jste, že 14,5 % skleníkových plynů je způsobeno produkcí masa? Skleníkový efekt, který vzniká jejich nahromaděním, je jedním z hlavních důvodů globálního oteplování.

I malé kroky mohou přispět ke změně. Když si odřeknete jednu porci hovězího týdně, za jeden rok tím planetě ušetříte stejné množství znečištění, jako kdybyste si odřekli 500 kilometrům jízdy autem. Ekologičtější a levnější alternativou může být také volba kuřecího nebo krůtího masa, jejichž produkce způsobuje významně méně emisí.

Maso se dá ale v jídelníčku jednoduše nahradit zeleninou a luštěninami. Pro nejmenší dopad na naši planetu volte lokální zeleninu, která je v sezóně, a nemusí se tedy dovážet.

4. Cestujte ekologicky

Automobilová a letecká doprava jsou nejméně ekologické volby ze všech. Využívání pohonných hmot z ropy totiž produkuje obrovské množství skleníkových plynů. Fosilní paliva se podílejí na 90 % emisí oxidu uhličitého.

Ve městech můžete místo auta zvolit jízdu na kole nebo veřejnou dopravu. Dnes ani není potřeba kolo vlastnit. Spousta měst nabízí službu sdílených kol, například v Praze lze pronajímat kolo i na lítačku.

Na delší cesty se místo letadla nebo auta můžete zase vydat vlakem. Jízdenky s větším předstihem jsou často výrazně levnější než letadlo. Většina společností také nabízí flexibilní jízdenku, která vám umožní jízdenku zrušit nebo změnit datum cesty. Další možností je například jízdenka Interrrail Pass, která nabízí množstevní slevu na mezinárodní jízdenky. 

5. Přineste si vlastní kelímek na kávu

Plastové kelímky jsme ve velkém nahradili papírovými. Pro naši planetu tím ale stále není vyhráno. Papírové kelímky jsou totiž často pokryté plastovou vrstvou a jejich součástí je plastové víčko. Kvůli tomu je téměř nemožné je recyklovat.  

Spousta kaváren již dnes nabízí slevu na nákup, pokud si zákazník přinese vlastní kelímek, nebo využije vratný kelímek na zálohu.

Přineste si vlastní kelímek na kávu

6. Plastové tašky nechejte v supermarketu

Každou vteřinu se na světě použije kolem 160 tisíc plastových tašek. Reálně se přitom recykluje jen 9 % plastového odpadu. Tuny plastů tím pádem každoročně končí na skládkách nebo v oceánech, kde ohrožují zdraví živočichů, rostlin, ale také nás lidí.

Plastové tašky v supermarketech jsou již většinou zpoplatněny. Pro vaši peněženku i pro naši planetu je tedy šetrnější nosit si s sebou látkovou tašku, kterou už máte doma, nebo znovu použít tašky z předchozích nákupů. Sáčky na zeleninu a ovoce už dávno nejsou v supermarketu nutností. Lze si nakoupit volné potraviny zcela bez nich, nebo do látkových sáčků.

7. Zvolte ekologickou módu

Módní průmysl je zodpovědný za 10 % emisí skleníkových plynů a využívá více energie než letectví a lodní doprava dohromady. Produkce oblečení spotřebovává obrovské množství vody - na výrobu jednoho bavlněného trička je zapotřebí neuvěřitelných 2 700 litrů vody. Barvivo z oblečení navíc způsobuje znečištění odpadních vod toxickými chemikáliemi.

Zvolte ekologickou módu

Vůbec největším problémem módního průmyslu je nadměrné nakupování. Pokud chceme chránit naši planetu, je třeba nákup zbytečného oblečení omezit. Nakupujte s rozvahou a vybírejte takové kousky, které jsou kvalitní - například od značek, které produkují nadčasové oblečení z přírodních materiálů. Nebudete oblečení muset tak často nahrazovat, protože nevyjde z módy a dlouho v šatníku vydrží.

Zajímavé kousky najdete i v second handu. Nebo můžete uspořádat výměnu oblečení se svými přáteli, a ušetřit tak spoustu peněz a ochránit naši planetu.

8. Promažte si spamy a hromadné emaily

Všichni již od dětství víme, že odpad se musí třídit. Často ale zapomínáme na virtuální odpad. Veškerá data, jako jsou například emaily, jsou uložena v datových centrech, která spotřebovávají obrovské množství elektřiny, a produkují tím oxid uhličitý škodlivý pro naši planetu.

Pomoci naší planetě můžete tedy jednoduše. Odhlaste emailové odběry, které nečtete, pravidelně promazávejte spamové emaily, po přečtení smažte emaily, které nebudete potřebovat. Ušetříte si tím do budoucna čas, který každý týden zbytečně trávíte mazáním emailů. Zároveň také máte možnost ukončit odběry emailů s novinkami zboží, které vás můžou lákat ke zbytečnému utrácení.

Promažte si spamy a hromadné e-maily

9. Podpořte organizace, kterým záleží na naší planetě

Vyberte si organizaci, která se věnuje ochraně životního prostředí, a podpořte ji, aby ve své činnosti mohla pokračovat. Ať už sází stromy, bojuje proti plastovému odpadu v oceánech nebo podporuje farmáře ve znevýhodněných regionech, aby mohli pěstovat navzdory změně klimatu, každá tato činnost si zaslouží naši podporu.

Finanční podpora těchto organizací sice neušetří vaši peněženku hned, ale v dlouhodobém horizontu jde o dobrou investici. Podporujete tím totiž život naší planety. Organizace můžete podpořit také jako dobrovolníci, anebo tím, že budete sdílet informace o jejich práci na sociálních sítích nebo mezi známými. Seznámíte tak s jejich prací další lidi a najdete tím nové příznivce.

Co pro ochranu planety dělá Charita Česká republika?

V Charitě nám záleží na naší planetě a na tom, aby se na ní dobře žilo. Naše pomoc lidem s ochranou životního prostředí úzce souvisí. V Zambii a Iráku podporujeme farmáře, na které tvrdě dopadá změna klimatu, aby mohli pěstovat měnícímu se klima navzdory. V Moldavsku či Gruzii představujeme výhody kompostování a v Mongolsku pomáháme zabránit tomu, aby tamní krásnou přírodu zaplavily plasty. 

Chránit životní prostředí a pomáhat lidem s adaptací na změnu klimatu můžeme i díky našim dárcům. Děkujeme, že pomáháte s námi.

DARUJTE OCHRANU PŘÍRODY