Farmářka Jean ze Zambie se díky naší pomoci stala majitelkou podniku na zpracování manioku
12. října 2022 Aktuality

Farmářka Jean ze Zambie se díky naší pomoci stala majitelkou podniku na zpracování manioku

Jean Makunga Habukali je farmářkou žijící v Mongu, které leží v zambijské Západní provincii. Jean se původně živila jako rozhlasová hlasatelka. Když v roce 2018 přišla o práci, začala se věnovat pěstování manioku a kešu, chybělo jí ale dostatečné zázemí. Charita Česká republika Jean poskytla potřebné vybavení pro zpracování manioku a odpovídající prostory. Díky naší pomoci je dnes Jean hrdou majitelkou vlastního zemědělského podniku.

DARUJTE ŠANCI NA LEPŠÍ ŽIVOT

Podpora farmářů z chudého zambijského regionu

Západní provincie, kde Jean žije, patří mezi nejméně rozvinuté regiony Zambie. Většina místních si zajišťuje živobytí pěstováním vlastní úrody. Bohužel v regionu chybí zemědělské závody, které by efektivně zpracovávaly sklizeň ovoce a zeleniny. Místní farmáři tak mají problém dostat své výrobky na trh.

Mezi tyto plodiny patří i maniok, který Jean pěstuje. Ten se dosud zpracovává pomocí tradičních metod, jako je loupání, fermentování a sušení na slunci, které jsou časově náročné a méně efektivní. Charita Česká republika proto pomáhá v Západní provincii farmářům, jako je Jean, zvyšovat úrodu a efektivně ji zpracovat.

Splněný sen

Jean se donedávna věnovala spíše pěstování kešu. Ořechy totiž nejsou tak náročné na zpracování a nevyžadují tolik místa. Abychom podpořili její živobytí, dostala od nás  zařízení na zpracování manioku a větší prostory. Díky naší pomoci se tak Jean stala hrdou majitelkou vlastní zpracovny manioku, kterou pojmenovala Easy General Dealers.

Jean před dveřmi svého podnik

Jean, která se dříve živila jako rádiová hlasatelka, měla podnikatelské sklony odjakživa. Když v roce 2018 přišla o práci v místní rozhlasové stanici, musela najít způsob, jak si vydělat na živobytí pro sebe a svou rodinu. Vlastní zpracovatelský závod je pro ni splněným snem.

„Děkuji Charitě za to, že mi dala tuto příležitost stát se majitelkou vlastního zemědělského podniku. Nová zpracovna manioku podpoří nejenom mě, ale i další obyvatele v regionu. Už se těším, až budu moci vyvážet své produkty do okolních zemí, hlavně do Angoly a Namibie,“ říká Jean o svých plánech do budoucna.

Farmářům pomáháme v rámci projektu „Zvýšení produktivity a podporu rozvoje hodnotových řetězců manga, manioku a organických hnojiv v Západní provincii v Zambii“, který jsme zahájili v roce 2020. Projekt probíhá za finanční podpory České rozvojové agentury a v partnerství se zambijským Ministerstvem zemědělství, Českou zemědělskou univerzitou v Praze a University Barotseland.

 

Zaujal vás příběh Jean? Čtěte více: