Charita vyškolí Ukrajince v krizové psychologické pomoci
27. února 2022 Aktuality

Charita vyškolí Ukrajince v krizové psychologické pomoci

Charita Česká republika pořádá v pondělí 28. února (pokud situace na Ukrajině dovolí) krátké online školení krizové psychologické podpory pro pracovníky Charity Ukrajina. Psycholog Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Tomáš Adámek a bývalý armádní a hasičský psycholog Jiří F. Průža vyškolí naše ukrajinské kolegy v tom, jak poskytovat psychologickou péči lidem stiženým probíhající válkou. Obdobné školení proběhlo už v letech 2014 a 2015, avšak v rozsáhlejší formě. Komplexnější, týdenní prezenční kurz organizovalo Generální ředitelství HZS ČR ve spolupráci s Charitou ČR a Charitou Ukrajina. Kvůli ruské invazi museli naši kolegové na Ukrajině přerušit své sociální a zdravotní programy v mnoha částech země. Jsou ale odhodlaní zajistit potřebnou psychosociální pomoc pro ty, na které dopadá tíživá situace posledních dní.

Lidé na Ukrajině teď prožívají velkou směsici negativních emocí, jako je strach, hněv,  odpor, překvapení. Svět, který měl ještě před pár dny nějaký řád a budoucnost, se během pár hodin změnil. Budoucnost, ve kterou lidé doufali, mizí před jejich očima,” vysvětluje bývalý vojenský a hasičský psycholog Jiří F. Průža, který se na vedení školení podílí. Prožívání bez vidiny lepšího zítřka ovlivňuje neschopnost naplnit základní potřeby jako je často jídlo, pití, bezpečný prostor, mít kde spát, “ doplňuje Průža.

Přispějte na Charita pro Ukrajinu

Psychické a humanitární dopady války

Současná válka na Ukrajině způsobila obrovskou humanitární krizi, která se rychle zhoršuje. Již před invazí ruských na Ukrajinu potřebovalo 2,9 milionů obyvatel země humanitární pomoc. V důsledku právě zuřící války musely další stovky tisíc lidí opustit své domovy, podle odhadů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jde o nejméně 160 000 lidí a čísla dramaticky rostou. Řada Ukrajinců se navíc potýká se ztrátou blízkých, permanentním stresem i dalšími dopady traumatických událostí z tohoto týdne. Obrovská nejistota zhoršuje psychický stav mnoha lidí, kteří čelí dlouhodobému tlaku již posledních osm let.

Pomoc na Ukrajině

Školení krizové intervence

„Psychologická podpora je jednou ze základních služeb, které mohou humanitární organizace aktuálně poskytnout. Snažíme se proto předat znalosti z Česka našim kolegům na Ukrajině, kteří teď přímo pomáhají lidem na místě,” vysvětluje regionální manažer Charity Evžen Diviš.  

Školení krizové psychologické podpory pro pracovníky Charity Ukrajina, které se uskuteční v pondělí, se proto specificky zaměří na nouzovou podporu pro oběti traumatických událostí a prevenci syndromu vyhoření.

Psychologové Hasičského záchranného sboru České republiky, kteří školení povedou, sami nabídli Charitě své služby. Spolupráce navazuje na předchozí cykly psychologické podpory, které obě organizace společně uspořádaly v letech 2014 a 2015. Psychologové mají díky tomu dobrou znalost ukrajinského kontextu a mohou školení přizpůsobit na míru aktuálním potřebám na Ukrajině.

Psychologické školení

Podpora i pomoc

Podle psychologa Průži má školení dvě roviny. „Tou první je naše snaha, abychom byli v kontaktu s našimi kolegyněmi a kolegy na Ukrajině, kteří pomáhají poskytovat psychosociální podporu lidem zasaženým hrůznou válkou. Chceme, aby věděli, že na ně myslíme, že jsme hluboce zasažení osudem, který je postihl,” vysvětluje Průža. „V tomto ohledu považujeme za přínosné jim nabídnout možnost sdílet s námi své emoce, myšlenky a prožitky,” dodal.

Druhou důležitou rovinou, kterou Průža zmiňuje, je nabídka konzultace postupů při práci s traumatem a nadlimitním stresem. Během školení předají společně s Tomášem Adámkem z Hasičského záchranného sboru několik traumaterapeutických stabilizačních technik, které mohou využít jak pro sebe, tak i při práci s osobami zasaženými válečným konfliktem. „Necítíme se v roli lektorů či snad učitelů našich kolegů, ale chceme s nimi naše sdílet naše zkušenosti, podporovat je a konzultovat s nimi jejich těžkou profesní i životní situaci,“ řekl Průža.

Charitní pomoc Ukrajině

Charita bude školení financovat z běžící humanitární sbírky Charita pro Ukrajinu. Její výtěžek půjde nejen na psychosociální podporu, ale zejména na zajištění základních potřeb, jako jsou voda, potraviny, hygienické potřeby či přístřeší. Situace na místě se dramaticky vyvíjí, a proto nyní úzce spolupracujeme s kolegy z Ukrajiny na dalším plánu efektivní pomoci a jsme zapojeni do včasné pomoci.

Děkujeme za vaši pomoc

Darujte převodem na sbírkový účet

 

55660022/0800

VS 104

 

QR kód

QR kód Ukrajina