Děti s autismem mají díky Charitě přístup k lepším službám v gruzínském regionu
15. dubna 2021 Aktuality

Děti s autismem mají díky Charitě přístup k lepším službám v gruzínském regionu

Giorgimu je 15 let, je to velmi srdečný chlapec, i když příliš nerad komunikuje s dalšími lidmi. Přesto chodí Giorgi do veřejné školy. Chlapci byla diagnostikována porucha autistického spektra a i díky Charitě má dnes lepší přístup k potřebným službám. Podpořili jsme fungování vývojového centra ve městě Achalciche, které založila Giorgiho máma. V místním regionu totiž služby pro děti s autismem dříve chyběly a dojíždělo se za nimi až do tří hodin vzdáleného Tbilisi.

Nové vývojové centrum nabízí služby pro děti a dospívající

„Giorgiho odlišného chování jsme si všimli v době, kdy mu byl zhruba rok a půl až dva roky. Potíže se objevily, když Giorgi nereagoval na oslovení svým jménem,” popisuje Eliso Tateshvili, Giorgiho máma a zakladatelka vývojového centra pro děti a dospívající v gruzínském městě Achalciche. „Giorgiho chování se lišilo od dětí v jeho věku, chtěli jsme se proto obrátit na specialisty.”

Na stávající pediatrické klinice v rodném regionu nedostali odpověď, rozhodli se proto vyrazit do hlavního města Tbilisi, aby Giorgiho diagnostikovali. „Tam nám nakonec řekli, že Giorgi by mohl mít poruchu autistického spektra,“ svěřuje se Eliso. Protože oblast, kde žijí, nenabízela žádné speciální služby pro děti s autismem, museli hledat pomoc opět v Tbilisi.

Vzhledem k tomu, že dětská terapie vyžaduje pravidelnost, bylo potřeba, aby se jí Giorgi účastnil alespoň dva dny v týdnu. V tom ale byla potíž. Eliso musela s Giorgim dvakrát týdně dojíždět z Achalciche do Tbilisi, což jsou zhruba tři hodiny cesty. Přestěhování do Tbilisi by problém vyřešilo, Giorgi měl ale zároveň obtíže tamní službu přijmout.

Nakonec se Eliso rozhodla otevřít vývojové centrum pro děti a dospívající v Achalciche, a zařídit tak potřebné služby nejen pro svého syna, ale pro celý region.

Charita Česká Republika pomohla centru vyškolit dva specialisty a zároveň financovala nákup nástroje pro diagnostiku autismu

Zavedení ABA terapie přineslo pozitivní změny

„Jakmile jsme centrum otevřeli, uvědomili jsme si, že je potřeba zavést ABA terapii. Pořízení potřebných diagnostických nástrojů a školení specialistů bylo ale velmi drahé,“ popisuje Eliso. Tehdy ji oslovila Charita Česká Republika, která pomohla centru vyškolit dva specialisty a zároveň financovala nákup nástroje pro diagnostiku autismu.

Od doby, kdy Charita zahájila podpůrný program místnímu vývojovému centru, uplynulo už šest měsíců. Dnes centrum poskytuje celou řadu služeb, včetně ABA terapie, arteterapie a logopedie.

„Díky představení ABA terapie jsme mohly zavést nové služby pro děti s autismem v regionu a po šesti měsících došlo k výrazným pozitivním změnám v jejich vývoji, což potvrdili i rodiče dětí,“ zmiňuje Eliso.

Od té doby se také účast v centru značně zvýšila. „Pracujeme nejen s dětmi, ale i s rodiči, kterým vysvětlujeme, že není třeba jejich děti skrývat, protože mají stejná práva jako děti s typickým vývojem,“ zdůrazňuje Eliso. „Proto si myslím, že naše centrum pomohlo místním rodičům pochopit, v jaké realitě jejich děti žijí a že musí bojovat za to, aby získali všechny služby, které si zaslouží,“ uzavírá zakladatelka vývojového centra.