Isův příběh o odvaze a vytrvalosti
18. října 2021 Aktuality

Isův příběh o odvaze a vytrvalosti

Isa neměl jednoduchý život. V mladém věku mu rebelové v Demokratické republice Kongo zavraždili polovinu jeho rodiny a on musel ze strachu utéct do Zambie. Když ale potkal Madam Shakiru a seznámil se s Charitou Česká republika, konečně se mu otevřely dveře k lepší budoucnosti.

Útěk do bezpečí

„Mí rodiče byli farmáři. Jednoho dne odešli na pole a už se nevrátili. Druhý den brzy ráno jsem se musel jít podívat, co se stalo. Našel jsem své rodiče rozsekané na kusy,“ vzpomíná Isa na tragické dospívání v rodné Demokratické republice Kongo. Isa se bál v zemi zůstat, cítil se ztracen a věděl, že jeho jediná možnost je utéct. „Nevěděli jsme, kam jdeme, prostě jsme šli, protože jsme chtěli uniknout z toho místa, být od něj daleko. Rebelové se mohli kdykoliv vrátit a zabít i nás,“ dodává.

Charita Česká republika pomohla Isovi hned dvakrát. Když mladý muž přišel do Zambie se svými dvěma mladšími bratry a sestrou, adoptovala je Madam Shakira. Mohla si to dovolit i díky tomu, že absolvovala školicí program Charity, který jí umožnil otevřít si svou vlastní restauraci. „Teď, po dokončení školicího programu se náš život změnil. Stal se velmi snadným,“ usmívá se Madam Shakira.

Pomoc Charity ale nekončí. Isu jsme totiž vybrali jako jednoho z mládežnických lídrů, kteří předávají své zkušenosti dál a působí jako vzor pro mladé uprchlíky. „Práce s mladými mě opravdu baví, chci s nimi sdílet to, o čem přemýšlím,“ říká Isa. Náplní jeho práce, kterou miluje, je navštěvovat několik center v Lusace, kde pro mládež organizuje různé aktivity. „Pořádáme třeba kurzy gramotnosti, kam každý čtvrtek chodí lidé, kteří neumí číst a psát anglicky. V George centru hrajeme třeba fotbal, kreslíme, a také hrajeme kulečník,“ přibližuje.

V mládežnickém centru hrají mladí třeba fotbal

Šance pro lepší život

Isa není jediný, komu jsme v Zambii pomohli. Země hostí přes 90 000 uprchlíků, kteří potřebují asistenci. Mnoho z nich má omezený přístup k vlastní obživě, ať už kvůli vládním restrikcím či podmínkám v místě, kde leží uprchlické tábory. V Zambii jsme hlavním partnerem UNHCR a zaměřujeme se na dostupnost vzdělání pro uprchlíky, nebo podporu soběstačnosti skrze farmaření.

Podívejte se na Isův příběh zachycený na videu:

 

Autor videa a fotografií: Michal Gálik