Lidé, kteří si duševní nemocí sami prošli, mohou být důležití při pomoci ostatním, říká Inga z Moldavska
16. května 2024 Aktuality

Lidé, kteří si duševní nemocí sami prošli, mohou být důležití při pomoci ostatním, říká Inga z Moldavska

Víte, kdo jsou to takzvaní peer konzultanti? Jsou to lidé, kteří čelili duševnímu onemocnění a teď pomáhají ostatním s podobnými problémy. Díky vlastní zkušenosti s duševním onemocněním si často snadněji získají důvěru a dokáží přinést praktické rady i emoční podporu. Potvrzuje to i Inga z Moldavska, která prošla školením Charity Česká republika a dnes působí jako peer konzultantka.

Kdy jste se rozhodla stát se peer konzultantkou? Co vás k tomuto rozhodnutí motivovalo?

Z vlastní zkušenosti s duševním onemocněním jsem věděla, jak těžké je čelit diskriminaci, stigmatizaci, odsuzování a pocitu bezmoci tváří v tvář životním výzvám. Prostřednictvím této iniciativy mám příležitost se sama rozvíjet a získat potřebné znalosti, abych mohla využít své zkušenosti se zotavováním k podpoře ostatních. Stát se peer konzultantem pro mě bylo přirozeným rozhodnutím a jsem vděčná za podporu, kterou jsem získala od Charity Česká republika a která mi nabízí možnost rozvíjet dovednosti v oblasti služeb péče o duševní zdraví.

Abyste se mohla stát peer konzultantkou, bylo potřeba se zúčastnit školení, které v Moldavsku poskytuje Charita Česká republika. Co jste se na školení dozvěděla a jak vám pomohlo v nové roli?

Prošla jsem si dvěma školeními pro peer konzultanty pořádanými Charitou v Kišiněvě a v Praze.  Naučila jsem se na nich, jak komunikovat s lidmi a také jak se sama rozvíjet. Díky tomu mohu pomáhat lidem s duševními problémy v Moldavsku.

Lidé s duševními problémy se často potýkají s mnoha překážkami, které jim život ve společnost přináší. Co podle vás patří mezi největší a nejčastější potíže, které musí lidé s duševními problémy překonávat?

Řekla bych, že je to nedostatek komunikace a pozornosti. Potřebují mít někoho, kdo jim bude naslouchat.  Většina z nich se potýká s finančními problémy, protože je pro ně obtížné najít práci. V moldavské společnosti se lidé s duševními problémy stále potýkají s diskriminací.

Peer supporters mají zásadní význam pro podporu lidí s problémy v oblasti duševního zdraví

Jaká strategie se vám osvědčila při poskytování podpory lidem s duševními problémy nebo těm, kteří procházejí duševní krizí?

Když s klienty mluvíte, je důležité spíše naslouchat a nezahlcovat je otázkami jako při výslechu. Klienta možnost vypovídat se uklidní, zjistí, že vám může důvěřovat a více se otevře. Co se týká technik, tak se zaměřujeme na klientovy silné stránky. Dodáme mu odvahu, aby sám sebe ocenil. Tím mu pomůžeme najít ztracené sebevědomí. Používáme také cvičení na uvědomění si sebe sama a analýzu osobního stavu, která pomáhají zjistit, kdy je potřeba zavolat pomoc.

Jako peer konzultant poskytujete podporu ostatním lidem s duševním onemocněním, kterým jste si sama prošla. Jak přitom zvládáte pečovat sama o sebe a svou vlastní pohodu? Co vám pomáhá najít klid?

Pomáhá mi hlavně pravidelný režim a chození do práce. Díky tomu, že mohu pomáhat lidem se stejnými psychickými problémy se cítím užitečná. Občas se objeví někdo, kdo nerespektuje moji pracovní dobu, ale snažím se i s takovými lidmi udržet svoje vlastní hranice, a přitom najít dobré řešení pro obě strany.

Caritas Česká republika podporuje sociální a zdravotní služby v Moldavsku

Peer konzultanti hrají důležitou roli v poskytování pomoci lidem s duševním onemocněním. Jaké jsou podle vás jejich hlavní výhody a jak se liší od podpory, kterou mohou lidé získat přímo od lékaře nebo v nemocnici?

Když budu mluvit o svém vlastním zapojení jako peer konzultantka, tak to v první řadě pomáhá mému vlastnímu zotavování. Zároveň jsem živým příkladem toho, že lze i s duševními problémy pracovat. Klienti jsou většinou příjemně překvapeni, když se dozvědí, že jsem trpěla stejnými problémy jako oni sami. Díky tomu rychleji získávám jejich důvěru, dá jim to naději, že se také mohou vyléčit.

Jak se podle vás bude vyvíjet zapojení peer konzultantů v oblasti duševního zdraví? Čemu je potřeba věnovat více pozornosti a co byste doporučila zlepšit či rozvíjet?

Myslím si, že peer konzultanství bude důležité i nadále. V poslední době se v oblasti péče o duševního zdraví hodně pokročilo, a i my, co jsme si prošli duševním onemocněním, máme díky tomu pocit, že je nám nasloucháno a že jsme podporováni. Více by se ale mělo zapracovat na informování veřejnosti a na inkluzi lidí s psychickými problémy do společnosti.

Charita Česká republika podporuje sociální a zdravotní služby v Moldavsku

Charita Česká republika podporuje práva lidí s duševními problémy v Moldavsku a zvyšuje povědomí společnosti o potřebě snižovat stigma a negativní nálepkování lidí s duševními problémy.

Ve spolupráci s Centrem pro rozvoj péče o duševní zdraví a díky financování České rozvojové agentury podporujeme místní instituce, abychom zajistili udržitelnou změnu v systému sociálních a psychiatrických služeb v Moldavsku. Vyškolili jsme 7 vyléčených lidí s vlastní zkušeností s problémy v oblasti duševního zdraví, aby se stali peer konzultanty, a podpořili jsme je, aby našli zaměstnání v komunitních službách duševního zdraví.

Pomáhat můžeme i díky podpoře našich dárců. Děkujeme, že pomáháte s námi.

DARUJTE ZDRAVI.