Manžela má ve válce, rodiče v ostřelovaném Charkově. Přesto se Lyuba nevzdává a věří v návrat domů
30. března 2022 Aktuality

Manžela má ve válce, rodiče v ostřelovaném Charkově. Přesto se Lyuba nevzdává a věří v návrat domů

Druhé největší město Ukrajiny – 1,5milionový Charkov – je od začátku ruské invaze centrem tvrdých bojů a masivního bombardování. I proto z něj 40letá Lyuba a její čtyřletý syn Bogdan uprchli na západ do města Drohobyč. Za sebou museli nechat manžela, který narukoval do armády, i rodiče, kteří už jsou na přesun staří, a navíc nechtějí rodné město opustit. Lyuba své rodiče ani manžela už několik týdnů neviděla. Přesto věří, že se všichni zase brzy shledají.

 

PŘISPĚJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

Zůstat na Ukrajině, přesto 1000 km od domova 

Lyuba, stejně jako stovky tisíc dalších válečných uprchlíků, nechce rodnou Ukrajinu opustit. Proto i s malým synem zůstává na západě země. Z ostřelovaného Charkova zamířili vlakem do Lvova, odkud se přesunuli jižněji do města Drohobyč. Zde má Lyuba známého, navíc jí pomáhá místní organizace Charity.

N62_3296

„Dostali jsme vodu, jídlo, teplo i postel. Co víc si člověk s malým dítětem v této situaci může přát. Jsou tu dokonce otevřené školky, chystám se tam se synem zajít a zjistit, zda by pro mě neměli práci,“ říká Lyuba, která se v Charkově živila prodejem oken a ani v této extrémní situaci nechce jenom sedět a nic nedělat. 

Možná se nebude kam vrátit 

Její manžel v Charkově pracoval jako manažer cukrárny, jelikož ale vystudoval medicínu, krátce po zahájení invaze odešel do armády. „Můj muž je neustále ve službě, takže se nemůžeme vídat. Ale jsme spolu v kontaktu. Až tuto válku vyhrajeme, vrátíme se všichni tři společně domů, do našeho Charkova,“ věří Lyuba, i když si zároveň uvědomuje, že jejich dům v Charkově už je dost možná srovnaný se zemí.

N62_3313 (2)

Podle jejích slov se však situace ve velkých městech zlepšuje. Okolo Kyjeva i Charkova už se prý méně střílí, její modlitby teď směřují hlavně k obléhanému Mariupolu. „Rusové už při vyjednávání nejsou tak drzí a naslouchají argumentům z naší strany. Věřím a doufám, že nejpozději v příštím měsíci válka skončí,“ zakončuje Lyuba. 

Kvůli válce na Ukrajině muselo své domovy opustit už 10 milionů lidí. Nejčastěji jde o ženy, děti nebo seniory, kteří nutně potřebují alespoň základní péči – vodu, jídlo, teplo nebo léky. Pomozte nám pomáhat a zajistit lidem jako Lyuba základní životní potřeby.

Darujte převodem na sbírkový účet

 

 

55660022/0800

VS 104

QR kód

qr code ukraine