Ekonomika Palestiny z velké míry závisí na cizí podpoře, jejíž výše se odhaduje až na 1,8 bilionů USD (cca 43 bilionů Kč). Přibližně 30 % HDP tedy pochází ze zahraniční pomoci umožňující provoz až poloviny palestinských státních služeb. Nezaměstnanost nejvíce postihuje čerstvé absolventy a ženy (ty dokonce nejvíc z celého arabského světa), přičemž výše platů mezi pohlavími se nad to liší o 12 %.
Od května 2015 Charita ČR ve spolupráci s Charitou Jeruzalém poskytuje ženám i absolventům tematická školení, ženám navíc roční učňovské kurzy zahrnující i minimálně měsíční stáž. Aktivity probíhají ve čtyřech lokalitách - v okresech Betlém, Východní Jeruzalém, Ramalláh a Jericho, v němž studují ženy z vesnických oblastí.
Letos se učňovských kurzů účastnilo 275 studentek, přičemž Charita ČR hradí zhruba 30 % jejich studijních nákladů. Zbylé financují jiné organizace a z malé části i ženy samy z vlastních zdrojů. Nejkomplikovanější situaci zažívají studentky z Jericha, kde jejich vzdělávání naráží na tradiční kulturu. Mnoho studentek dojíždí na výuku ze vzdálených vesnic a některé dokonce musely zvolit ubytování na internátě, přičemž náklady na obojí pomáhá hradit právě Charita ČR. Protože v klasickém rodinném modelu nemůže žena vždy vykonávat zaměstnání, zaměřují se kurzy na ryze praktické dovednosti uplatnitelné i v případě založení malého domácího podniku. Například absolventky kuchařství a cukrářství mohou péct u sebe doma a poté nabízet výrobky ostatním obyvatelům vesnice.
Vedle učňovského vzdělávání probíhají také kurzy kariérního poradenství, kterými prošlo 9 středoškolských tříd po zhruba 30 studentech. Dvě třídy 20 vysokoškoláků absolvovaly kurzy zaměřené na jejich věkovou skupinu. Charita ČR usiluje i o to přesvědčit studenty, aby šli směrem, který je láká a v němž mohou být úspěšní. Většina z nich totiž o svém budoucím zaměstnání příliš nepřemýšlí a nechá za sebe rozhodnout rodinu.
V rámci aktivit Charity ČR probíhá také mediální kampaň formou tištěných letáčků i rádio relací (obojí v arabštině). Seznamuje ženy s jejich zákonnými právy, například s právem na stejnou mzdu jako muži, s právem na mateřskou dovolenou či na pracovní podmínky neohrožující těhotenství. Informace se zaměřují obecně i na bezpečnost práce, právo na nemocenskou dovolenou a podobně.
Hladký průběh programu bohužel poslední dva měsíce ohrožuje zhoršená bezpečnostní situace pramenící z rostoucího napětí mezi Izraelem a Palestinou. Cestování po Palestině je velmi komplikované a zdlouhavé, protože se na cestě vyskytuje celá řada bezpečnostních kontrol znesnadňujících jak činnost humanitárních pracovníků, tak docházku studentů a učňů.
Podpora sociálně znevýhodněných v Palestině je financována z prostředků Tříkrálové sbírky Charity ČR a České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.