Zajímá vás, jak to chodí na oddělení humanitární a rozvojové pomoci v Charitě Česká republika? Pravidelně zpovídáme naše kolegy o jejich práci po celém světě. Tentokrát jsme si povídali s Natalií Kozachuk, koordinátorkou programu pro Ukrajinu.
Pocházíte z Ukrajiny. Jak dlouho pracujete v Charitě a co vás k této práci přivedlo?
Ano, pocházím z Ukrajiny. Bohužel moje rodné město i můj domov byly hned v prvních měsících války zničeny a já jsem spolu se svým synem musela utéct ze země. Když jsme přijeli do Česka, začala jsem přemýšlet, jak se zapojit do pomoci Ukrajincům. V září 2022 jsem získala práci v Charitě. Je to pro mě nejlepší způsob, jak využít své dovednosti a znalosti a pomoci lidem, kteří zůstali na Ukrajině.
Pracujete jako koordinátorka programů pro Ukrajinu. V čem spočívá vaše práce?
Koordinuji aktivity mezi našimi kancelářemi v České republice a na Ukrajině. Moje práce zahrnuje hodně komunikace s českými kolegy, ministerstvy, dalšími organizacemi i ukrajinskými partnery. Musím říct, že je to hodně pestrá a různorodá práce. Nejde jen o koordinaci naší pomoci na Ukrajině, ale také se setkávám s celou řadou lidí a hledám nové možnosti, jak rozšířit naše aktivity na Ukrajině a pomoci tak dalším lidem.
Zdá se, že se vám tato práce líbí. Co vám na ní přijde nejzajímavější?
Moje práce mě rozhodně baví. To, co mě opravdu těší, je možnost bezprostředně vidět, čeho se nám daří na Ukrajině dosáhnout. Nejde nám jen o dosahování prázdných cílů, ale jde nám především o to pomoci co nejvíce lidem. Jednou z věcí, které se na Ukrajině věnujeme, je výstavba modulárních domků pro lidi, kteří museli opustit svoje domovy. Například jedna naše kolegyně na Ukrajině původně pouze našla v jednom z těchto modulárních domků útočiště. Když ale viděla, jak Charita funguje, rozhodla se k nám přidat a nyní pracuje v naší ukrajinské pobočce. Díky nám tak tedy našla nejen domov, ale také práci.
Zmínila jste výstavbu modulárních domů. Jakým dalším aktivitám se Charita na Ukrajině věnuje?
V současné době se na Ukrajině věnujeme řadě aktivit. Jedním z regionů, kde pomáháme, je Zakarpatí, kde žije mnoho lidí, kteří museli uprchnout ze svých domovů a kteří se na západ země uchylují proto, aby byli co nejdále od frontové linie. Všichni tito lidé potřebují nové bydlení, a proto pro ně Charita staví modulární domky. Zaměřujeme se především na ohrožené rodiny.
Kromě toho také rekonstruujeme kolektivní ubytovací centra, jako jsou bývalé internáty, studentské koleje nebo nemocnice. Tyto budovy, které nyní slouží k ubytování vnitřně vysídlených lidí, jsou často staré a ve špatném technickém stavu. Proto je opravujeme a také v nich zajišťujeme výstavbu toalet a sprch. Pomáhají nám i místní organizace; darují nábytek, elektrospotřebiče a další vybavení, aby bylo možné v těchto budovách důstojně bydlet. Výstavba domků probíhá v současné době v jedné lokalitě, rekonstrukce pak v dalších dvanácti.
Charita se tak nepochybně významně podílí na budování infrastruktury pro Ukrajince. Zaměřuje se i na další oblasti pomoci?
Ano, poskytujeme také psychosociální podporu lidem, kteří žijí v kolektivních ubytovacích centrech. Spolu s jednou z našich partnerských organizací jsme postavili tým velmi zkušených psychologů, kteří vedou například psychoterapeutické skupiny pro dospělé a děti.
V postižených oblastech na jihu země, především v Chersonské a Mykolajivské oblasti, zajišťujeme lidem nezbytné vybavení, které potřebují například k tomu, aby přečkali tamní krutou zimu. Rozdali jsme již na 12 000 takzvaných zimních balíčků, které obsahují mimo jiné teplé přikrývky, matrace a polštáře. Rozdáváme také zimní oblečení a uhlí a instalujeme okna. Jde o pomoc, která je velmi potřebná, a lidé jsou za ni opravdu vděční.
Již od února 2022 probíhají na Ukrajině rozsáhlé vojenské operace v důsledku ruské invaze. Jak se daří zajišťovat pomoc ve válečných podmínkách?
Je pro mě složité porovnat poskytování pomoci ve válečné a mírové zemi, protože jsem do Charity nastoupila až po vypuknutí invaze. Musím ale říci, že se v každodenní práci setkáváme s řadou výzev. Jednou z těch, které nás nejvíce limitují, jsou výpadky elektřiny, při nichž nefunguje nic. Nemůžete podepsat žádný dokument online, zapnout počítač, zavolat, zaplatit pracovníkům nebo dodavatelům, protože nefungují ani banky.
Další výzvou jsou odvody do armády. Jak už jsem zmiňovala, velká část našich aktivit je spojená se stavebnictvím a rekonstrukcemi, což je oblast, ve které běžně pracují především muži. V loňském roce bylo mnoho stavebních dělníků odvedeno do armády, což mělo pochopitelně dopad i na naše aktivity. Situaci jsme řešili s místními úřady i našimi partnery, takže situace je v tomto roce lepší.
Nicméně i přes tyto problémy a výzvy se nám podařilo dokončit veškerou plánovanou pomoc včas.
Jezdíte také někdy přímo do pobočky Charity na Ukrajině?
Ano, třikrát nebo čtyřikrát jsem byla v naší kanceláři v Mukačevu a s našimi tamními kolegy máme velmi dobré vztahy. Plánujeme rozšířit naši přítomnost na Ukrajině, abychom pomohli více lidem. Zvažujeme rozšíření našeho týmu přímo v Kyjevě a také otevření kanceláře v Dnipru na východě Ukrajiny, na kterou se teď více zaměřujeme.
V organizaci pracujete již rok a půl. Co považujete za svůj zatím největší úspěch?
Řekla bych, že pomoc s přípravou lidí na Ukrajině na zimu. Stali jsme se partnery Ukrajinského humanitárního fondu, díky čemuž jsme mohli pomoci více lidem.
Vaše práce je nepochybně velmi náročná. Čemu se věnujete ve volném čase, abyste se zbavila stresu?
Ráda trávím čas se svým synem a psem. Často chodíme společně na procházky. Je pro mě důležité s nimi trávit čas v klidu a pohodě.