Purity a další ženy v Zambii mohou rodit bezpečněji díky ubytování pro rodičky
17. srpna 2021 Aktuality

Purity a další ženy v Zambii mohou rodit bezpečněji díky ubytování pro rodičky

Ačkoli se v posledních letech situace zlepšila, Zambie se stále potýká s vysokou úmrtností matek a novorozenců. Bezpečnost porodů se tak stala jednou z priorit i pro nás. Jedním z výsledků práce Charity ČR v Zambii jsou tzv. Mother's shelters, ubytování pro rodičky v posledních dnech těhotenství v blízkosti nemocnic, aby se jim včas dostalo potřebné lékařské péče.

Porod v nemocnici zachraňuje životy

Jednou z žen, které využily ubytování pro matky před porodem, je Purity. Je jí 20 let, pochází z Nalikwandy a má malou dceru, které bylo v době našeho setkání pět měsíců. „Porodila jsem ji v nemocnici Nakanya, protože jsem nemohla porodit své dítě doma. Nemáme ani nůžky, nemáme tu nic. Proto jsme šli do nemocnice, kde jsme našli lékaře, který mi pomohl porodit,“ vypráví o svých zkušenostech Purity.

Ubytování pro budoucí matky vzniklo v Nalikwandě díky práci Charity Česká republika ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou. Nejde však o jedinou pomoc rodičkám a mladým matkám v Zambii. Nezanedbatelnou roli hrají místní dobrovolníci, kteří působí ve skupinách SMAG (Safe Motherhood Action Group - Akční skupina bezpečného mateřství). Jedná se o dobrovolnickou organizaci, která je součástí vládního programu pro podporu mateřského zdraví.

Takhle to vypadá na školení dobrovolníků ze skupiny SMAG

Informace i materiální pomoc

Díky dobrovolníkům se daří nejen dostávat těhotné častěji k porodům v nemocnici, ale také vyvracet nejrůznější pověry kolem těhotenství a porodu, které jsou v Zambii silně zakořeněné. Pro zvýšení informovanosti dokonce místní rozhlasová stanice vysílá tematické rádiové programy a školy organizují volnočasové kluby pro mládež zaměřené na problematiku zdraví matek a dětí.

Ale samotná síla slova nestačí. „Charita nám pomohla postavit ubytování pro matky. Taky teď máme tekoucí vodu, takže pobyt tady je pro maminky mnohem pohodlnější,“ přibližuje situaci doktor z nemocnice Nakanya.

Zařízení je skromné, ale i tak velmi potřebné

Ubytování pro budoucí maminky je podle našich měřítek velmi prostě vybavené, najdeme zde jen palandy a matrace pro těhotné ženy a jejich doprovod, ale jejich význam je pro snižování novorozenecké a mateřské úmrtnosti neocenitelný. Hlavními problémy dostupnosti lékařské péče v Zambii jsou totiž velké vzdálenosti a nedostatečná infrastruktura, která ženám neumožňuje dostat se včas do porodnice a péče lékařů.

Na cestě do lepších časů

Také díky práci Charity Česká republika se podařilo snížit úmrtnost matek o 12 % a úmrtnost novorozenců dokonce o 25 %. Kromě Mother's shelters na tom má zásluhu také následná poporodní péče, kdy si matku a novorozence nechávají v nemocnici na pozorování po dobu 48 hodin.

V rámci projektu na podporu zlepšení kvality a dostupnosti mateřské péče se podařilo vyškolit 124 dobrovolníků. Charita ČR vzdělává také lékaře a odborný personál v nemocnicích formou školení, mentoringu i výjezdních programů. Díky tomu se podařilo navýšit kapacity zdravotnických zařízení v oblasti Mongu a dokonce vybudovat specializované nemocniční pracoviště pouze pro porodní péči.

Autor fotografií a videa: Michal Gálik