Od podzimu 2014 se 60 rodin z ostrova Kinatarkan, kde v listopadu 2013 udeřil tajfun Haiyan, seznamuje s různými způsoby soběstačného hospodaření založeného mimo jiné na pěstování atraktivních plodin. Už během letošního roku domácnosti sklidily své první a stále bohatší úrody.
Na ostrově se ve velkém vysadily plodiny jako kasava, moringa, calamansi, fazole mungo, sladké brambory, malabarský špenát a další druhy zeleniny. Opětovně došlo k zasazení okry, hořkých tykví, dýní nebo fazolových lusků – rostlin, z nichž se společně s rybí nebo krevetovou omáčkou tradičně vyrábí severofilipínský pokrm pinakbet. Vyjmenované plodiny, stejně jako velké množství stromů, totiž nepřečkaly další tajfun známý jako Ruby, který se nad územím Filipín přehnal v prosinci 2014.
Potřebné osivo dostalo od Charity ČR 60 domácností, jejichž zástupci, muži nebo ženy, podstoupili praktická školení o používání bio hnojiv a bio pesticidů. Rodiny obdržely i vybavení, jako jsou rýče, lopaty, hrábě, odplevelovací nože a nádoby na shromažďování vody.
Pedro Desabille, jeden ze zemědělců zapojených do aktivit Charity ČR na Filipínách, sklidil například v únoru 2015 3 kilogramy okry, v březnu dokonce 5 kilogramů. Zároveň vypěstoval 10 kilogramů hořkých tykví a 4 kilogramy fazolových lusků.
Svou úrodu sklízela i farmářka Fe Lydia Illut . V lednu 2015 se jednalo o 245 kusů okry, 129 fazolových lusků a 32 hořkých tykví a během dvou únorových týdnů o 259 kusů okry, 129 fazolových lusků a 39 hořkých tykví.
Více, než sami potřebují, dovedli získat všichni pěstitelé zapojení do projektu Charity ČR. Přilepšili si tak i prodejem plodin na trhu. Všichni si pochvalovali nový pocit soběstačnosti, který nabyli díky možnosti vlastního hospodaření. Pěstební postupy naučené od pracovníků Charity ČR a jejích partnerů nyní navíc předávají ostatním rodinám na ostrově Kinatarkan.