Denise je mladá studentka z Itálie, která v rámci programu Erasmus+ strávila 4 měsíce jako stážistka na oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika. Pomáhala s komunikací, marketingem i administrativou. Přečtěte si rozhovor s Denise, ve kterém sdílí své dojmy a zážitky ze své první pracovní zkušenosti v neziskové organizaci.
V současné době studuješ bakalářský obor Mezinárodní studia. Byla to právě tato studia, která tě přivedla ke stáži v neziskové organizaci v oblasti humanitární pomoci a rozvojové spolupráce?
Ano, studuji poslední ročník oboru Mezinárodní studia na univerzitě v italském Trentu a už mě jen čekají státnice. Vždycky mě fascinovaly globální záležitosti, diplomacie a poznávání politiky a zahraničních vztahů různých zemí. Proto jsem se rozhodla studovat politiku a mezinárodní vztahy a také díky tomu jsem se dostala na stáž v nevládní organizaci. Myslím, že není lepšího místa, kde začít. Chtěla jsem získat praktické zkušenosti ve svém studijním oboru a naučit se, jak celý tento systém funguje.
Proč sis vybrala stáž právě v Charitě Česká republika, konkrétně v jejím zahraničním oddělení?
Nejprve jsem se přihlásila na Erasmus v Praze na Univerzitě Karlově, protože mi to přišlo jako nejlepší možnost z univerzit ve střední a východní Evropě a také proto, že mě tento region zajímá. Věřila jsem, že pobyt v regionu mi dá možnost poznat vše na vlastní kůži. V Praze jsem strávila šest měsíců studiem, než jsem si začal hledat stáž. Moje kamarádka, která již pracovala na plný úvazek pro Charitu Česká republika, mi řekla o volné pozici stážisty. Brzy poté jsme měli pohovor, který dopadl dobře, a já se mohla připojit k týmu jako stážistka.
Měla jsi zkušenosti s prací v neziskové organizaci nebo s dobrovolnictvím před nástupem do Charity?
Ano, minulý rok jsem pomáhala v Záchranné stanici Lesy Praha v Praze, což je záchranná stanice pro volně žijící zvířata. V budoucnu bych se také ráda zúčastnila některého z projektů, které nabízí program Evropský sbor solidarity. Věřím, že dobrovolnictví je skvělá činnost, protože má dopad jak na ty, kterým pomáháte, tak na vás samotné.
Jak konkrétně jsi strávila svůj čas v Charitě? Co bylo hlavní náplní tvé stáže?
Moje stáž trvala čtyři měsíce a během této doby jsem dělala různé věci. Věnovala jsem se trochu psaní. Připravovala jsem analýzy kampaní, reporty a obsah pro webové stránky, k tomu jsem plnila některé administrativní úkoly. Také jsem se zúčastnila studijní návštěvy se zástupci mongolských nevládních organizací, se kterými Charita Česká republika v Mongolsku spolupracuje. Ti přijeli do České republiky, aby se u místních nevládních organizací inspirovali, jak pracovat s mladými lidmi. Navštívili jsme tedy různé nevládní organizace v České republice. Se svým týmem jsem se také zúčastnila několika konferencí.
Stáž jsi absolvovala v týmu PR a komunikace v oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce. Věděla jsi před nástupem, jak dělat všechny věci, kterými se tento tým zabývá, nebo to byla tvá první zkušenost v oblasti PR a komunikace?
Na začátku jsem se trochu bála, protože jsem nevěděla téměř nic. První týden byl samozřejmě trochu náročný v tom smyslu, že se člověk ocitl v novém prostředí. I když jsem neměla žádné zkušenosti, rychle jsem se naučila, co mám dělat.
Čeho si nejvíce ceníš z toho, co ses během stáže naučila?
Jsem ráda, že jsem poznala, jak funguje nevládní organizace zevnitř. Spousta lidí dnes například neví, jak jsou nevládní organizace financovány, a to vede k různým mylným představám. Při práci například na Smysluplném daru, což je vánoční kampaň, v rámci které můžete koupit dárky a zároveň podpořit lidi v nouzi, jasně vidíte, kam peníze jdou; vše je pečlivě a transparentně evidováno.
Jak se ti v Charitě Česká republika pracovalo?
Moc se mi stáž v Charitě líbila. Všichni v týmu mě velmi podporovali. Dali mi možnost objevovat věci na vlastní pěst. Samozřejmě jsem měla velkou zodpovědnost, ale také jsem měla určitou svobodu dělat věci po svém. Vážím si důvěry, kterou ve mně měli, to mi dodalo určitou odvahu. Posunula jsem se dál v tom smyslu, že jsem se naučila novým věcem a dělala je po svém, samozřejmě s nějakým vedením. To, že mi lidé věřili, že svůj úkol úspěšně splním a odvedu dobrou práci, bylo úžasné. Byla to obohacující zkušenost.
Zdá se, že bys stáž v Charitě Česká republika ostatním doporučila.
Určitě. Je to příležitost naučit se při studiu nové věci. Člověk se také naučí, co ho baví a co ne.
Bylo něco, co tě při práci v neziskovém sektoru překvapilo?
Byla jsem příjemně překvapena tím, jak přátelská atmosféra v týmu panuje. Všichni jsou vždy připraveni vám pomoci a podpořit vás. Líbila se mi ochota a nadšení pracovat společně, abychom dosáhli lepších výsledků.
Na druhou stranu mě zarazilo, jak je financování ze strany EU a místních a regionálních samospráv nedostatečné. Myslím si, že nevládním organizacím by pomohlo a prospělo více institucionálního financování. Bylo by možné rozvíjet nové projekty a pomoci ještě více lidem, kteří se nacházejí v kritických situacích.
Charita Česká republika podporuje lidi v nouzi v několika zemích. Kterou z nich bys ráda navštívila?
Ráda bych navštívila Moldavsko a Gruzii, protože mě zajímají postsovětské země, ale také proto, že Charita Česká republika tam poskytuje jiný druh pomoci než v jiných zemích. V těchto zemích se pomoc Charity zaměřuje na zlepšení systému zdravotní péče, podporu zdravotnického vzdělávání a rozvoj ekologicky šetrných postupů a infrastruktury.
Tvoje stáž v Charitě nedávno skončila, máš už nějaké plány do budoucna?
Brzy dokončím bakalářské studium a pak se plánuji přihlásit na magisterské studium. Chci si najít nějakou menší práci a začít pracovat jako dobrovolnice v Itálii.
Chtěla bys ještě něco dodat?
Chtěla bych lidi povzbudit, aby byli otevřeni novým věcem. Je snadné o sobě pochybovat. Ale stačí čelit svým obavám a být otevřený, zároveň se však nepřetěžovat prací. Před nástupem na stáž jsem se bála, že nebudu dost dobrá, protože jsem neměla žádné zkušenosti, ale nakonec to bylo skvělé a teď jsem na sebe pyšná.
Děkujeme za rozhovor.