Před rokem zasáhl velkou část Filipín tajfun Haiyan, místně zvaný Yolanda. Způsobil velké škody na majetku, vyhnal tisíce lidí z jejich domovů a mnohé také usmrtil. Charita ČR stejně jako další národní Charity reagovaly okamžitě. Prostřednictvím místní Charity dodávaly jídlo, vodu, přístřešky. Pomoc na Filipínách pokračovala celý uplynulý rok a další aktivity budou pokračovat i v roce 2015.
Jaké osivo roste lépe?
V obci Basey na ostrově Samar pracuje Charita ČR a Centrum sociální akce Diecéze Calbayog (DSAC) s místními farmáři rýže. Společně se čtyřmi jejich družstvy zahájily ekologický program „Farma využívající organické osivo“, který zemědělcům radí jak poznat rýžová semena nejvhodnější pro jejich oblast. Reagují tak na potřebu samotných farmářů. Kvůli nepředvídatelnosti zdejšího počasí chtějí vědět, jak se semenům nejlépe daří v různých prostředích.
Farmáři společně vysadili více než třicet různých semen rýže. Jde o horské odrůdy (používané v obdobích sucha) a odrůdy odolné během povodní (používané v solných oblastech). Scházejí se každý týden, aby měřili velikosti rostlin a počet odnoží. Následně diskutují o změnách v uplynulém týdnu. V listopadu 2014 se zemědělci rozhodnou, která semena má smysl v jejich oblasti využít. S nimi pak otevřenou malou banku semen.
V průběhu výcviku se zemědělci také dozví, jak bojovat proti různým škůdcům a chorobám a jak si mohou vyrobit vlastní hnojiva /pesticidy. Začátkem listopadu zahájí nový proces, kde se dozví, jak si ušetřit na semena, vodu a další potřebné nástroje pro produkce s vyššími výnosy.
Všechny aktivity výše uvedeného programu finančně podporují Ministerstvo zahraničních věcí, Charita ČR a Charita Rumunsko. Součástí projektu jsou vedle školení také distribuce osiva rýže, traktory a malé mlátičky. Vybraní farmáři také dostanou kachny, které se chovají na vajíčka. Především však pomáhají farmářům likvidovat na rýžových polích škůdce – zejména šneky a larvy hmyzu. Dále skupiny zemědělců obdrží vodní buvoly, kteří pomáhají při obdělávání půdy a také svým trusem hnojí pole.
Charita ČR a DSAC věnují velkou pozornost opatřením snižující rizika katastrof v Basey.
Projekt s celkovým rozpočtem téměř tři miliony korun je součástí pomoci nutné po tajfunu Haiyan, který zasáhl Filipíny 8. listopadu 2013. Dochází tak například k mapování a propagaci technologií odolných vůči nepříznivým přírodním podmínkám. Místní lidé přišli tehdy o domovy, živobytí, zemědělci o své nástroje a plodiny. Charita ČR věří, že se i díky podpoře DSAC podaří oživit život místních lidí.
Proč si koupit, pokud si můžete udělat sami?
V obci Marabut, rovněž na ostrově Samar, pracuje DSAC se dvěma sdruženími místních žen. DSAC jim předala osivo a nářadí, aby mohly začít pracovat na svých malých domácích zahrádkách u domů. Ženy pracují také na dvou společných větších zahradách ve vesnicích Osmeña a Panan-awan. Doufají, že se jim podaří zlepšit přístup k potravinám a že budou moci přebytky prodávat na místním trhu.
Ženy díky DSAC prochází týdenním školením o ekologickém zemědělství. Věří, že se dozví, jak vyrobit zdravější potraviny. Jedním z poučení je, jak získat vlastní prostředky. Každé pondělí ráno se setkávají blízko hlavního úřadu vesnice a nechávají se školit zemědělským technikem DSAC. Pomocí zemědělského odpadu – nevyužitých částí rýže, listů – jsou schopny udělat si levné hnojivo.
I aktivity pro ženy z výše uvedených vesnic podporuje Charita ČR a DSAC díky prostředkům Ministerstva zahraničních věcí a Charity Rumunsku.
Sami můžeme udělat tak málo, společně můžeme udělat mnoho
V provincii Východní Samar spolupracuje Charita ČR s Charitou Německo. Společně podporují fungování zdejšího sdružení zemědělců zvaného „Sdružení velké milosti", které vzniklo v květnu 2014 v obci Balangiga. Členy sdružení jsou rybáři, tesaři i další lidé různých profesí v důchodu. Mají jedno společné – působí v zemědělství.
Zemědělství obecně je v Balangize velmi obtížné. Ceny vstupních prostředků (nářadí, strojů, osiva) jsou vysoké. Úroda se hodně odvíjí od povětrnostních podmínek a je těžké získat kvalitní přístup na trhy.
Tajfun Haiyan situaci ještě zhoršil. Lidé ztratili veškerý majetek včetně nástrojů pro zemědělskou činnost. Vedení Sdružení velké milosti se sešlo a vypracovalo plán. „Můžeme tajfun využít jako příležitost ke změně postavení zemědělců." Několik měsíců po zásahu Haiyanu předložilo vedení svůj návrh Charitě. Plánovali zaměřit se na produkci bio-hnojiva.
Cíle jsou podle členů sdružení tři:
- Výtěžek z prodeje hnojiva bude použit na zvýšení příjmů lidí, které Haiyan zasáhl.
- Využití organických hnojiv přispěje k produkci zdravějších potravin.
- A využití organických hnojiv přispěje rovněž k vyšší udržitelnosti životního prostředí (např. opětovným použitím zemědělského odpadu, nepoužíváním chemických látek atd.)
Charita ČR pomůže sdružení rozjet malý výrobní závod na výrobu bio-hnojiva. Závod zahrnuje mj. vytvoření pozemku pro zkoušení a ukázku, výrobní centrum a školící sál. Ve snaze podpořit rozšíření principů ekologického zemědělství i mezi další zemědělce v Balangize uspořádá Sdružení velké milosti školení o ekologickém zemědělství a naučí ostatní, jak hnojiva vyrábět.
Projekt začal v říjnu 2014 a je podporován z prostředků veřejné sbírky Charita pro Filipíny.