Od března 2014 se Charita ČR společně s Charitou Jordánsko věnuje rozvíjení schopností vysídlených Syřanů a jejich jordánských hostitelů, kterým tak umožňuje vybudovat si vlastní způsob obživy. Kurzy a následnou materiální i finanční podporu pro zahájení podnikání obě organizace zajišťují v šesti oblastech Jordánska. Zhruba 1 200 osobám navíc poskytly psychologickou péči nebo školení v obecných dovednostech.
Celkem 124 osob (9 Jordánců a 115 Syřanů) dovedlo v průběhu jednoho roku založit domácí živnost. Věnují se například pečení a vaření, výrobě z mýdla a vosku nebo šití. 31. října se v Galleria Hall v Ammánu konal veletrh, kde vystavili své hotové výrobky. Akce posloužila jako pomyslná tečka za více než dvouletým programem, který poběží již jen do konce letošního roku. Zúčastnili se jí zástupci Evropské unie, členi nevládních a neziskových organizací, občanské spolky, řada místních médií i široká veřejnost.
„Vše, co zde vidíte, představuje výsledky bratrství,přátelství, lásky a solidarity EU vůči Syřanům i Jordáncům umožňující jim obnovit v sobě naději, o kterou přišli“, uvítal návštěvníky Wael Suleiman, generální ředitel Charity Jordánsko.
„Díky veletrhu můžeme všichni prodejcům dále pomoci tím, že zakoupíme jejich výrobky,“ ocenil příležitost Andrea Matteo Fontana, velvyslanec EU v Jordánsku. Příchozí poté dostali možnost projít se mezi jednotlivými stánky, osobně se seznámit s vystavujícími, nakoupit jejich produkty nebo domluvit budoucí obchodní spolupráci.
Na závěr Muhammad Salim, zástupce Charity ČR na Blízkém východě, představil výsledky a úspěchy jednotlivých aktivit, a stejně tak odhalil, v čem na humanitární pracovníky čekaly největší nástrahy. Proslov ukončilo několik videí dokumentujících život vybraných účastníků vzdělávacích kurzů.
Projekt na pomoc vysídleným Syřanům a zranitelným jordánským skupinám finančně podpořil EuropeAid a Charita Švýcarsko.