47letá Elena žije s duševní poruchou. Před nedávnem se přestěhovala do chráněného domu Viitorul v Moldavsku, který je pro ni místem, kde se může učit samostatně žít a zároveň cítit psychickou podporu. Chráněné bydlení, které jsme v Moldavsku otevřeli, nabízí individuální péči a pomáhá lidem, jako je Elena, rozvíjet dovednosti zásadní pro běžný život.
Chráněné bydlení vrací lidem jejich samostatnost
Elena pochází z vesnice Leușeni, v moldavském okrese Telenești. Do chráněného domu Viitorul se přestěhovala v červnu 2024. „Předtím jsem bydlela v centru pro dočasné umístění osob se zdravotním postižením v Bădiceni,“ svěřuje se. „O přijetí do chráněného domu jsem požádala, protože jsem cítila, že jedině tam najdu podporu, kterou potřebuji,“ dodává Elena.
Chráněné domy, jako je Viitorul, poskytují lidem nejen střechu nad hlavou, ale také psychickou a materiální podporu. Díky tomu se mohou postupně adaptovat na samostatný život. Eleně pomáhá Stela, sociální manažerka domu, která v jejím životě hraje zásadní roli. „Paní Stela mi pomáhá se všemi činnostmi. Je mi na blízku v každé krizi a poskytuje mi potřebnou podporu. Je pro mě jako matka,“ říká Elena.
Lepší život díky psychologické a materiální podpoře
Chráněný dům Viitorul poskytuje obyvatelům nejen ekonomickou podporu, ale také důležitou psychologickou pomoc. Zdejší zaměstnanci denně přispívají k dobré náladě obyvatel a motivují je k aktivnímu zapojení do společnosti. „Tým zaměstnanců nás učí vzájemné spolupráci, a to má velký vliv na každodenní aktivity, které v domě děláme,“ říká Elena.
Ve volném čase se Elena ráda věnuje svým dvěma koníčkům, kterými jsou pletení a malování. Kromě toho ráda vaří a navštěvuje sociální sítě, přestože je připojení k internetu kvůli nedostatku finančních prostředků v domě často omezený. „Ráda se dívám na televizi nebo trávím čas na telefonu. Užívám si ale každou chvíli, protože se stává, že si internet nemůžu dovolit,“ svěřuje se.
Svou duševní rovnováhu si Elena udržuje chozením do kostela. „Kostel mi pomáhá cítit se lépe, když jsem nervózní nebo ve stresu. Díky chráněnému domu můžu jít do kostela i o svátcích,“ říká s vděčností Elena.
Elena opakovaně zmiňuje, jak důležitá je pro ni podpora, které se jí v domě dostává: „Jsem velmi vděčná zaměstnancům chráněného domu a všem, kteří mi umožnili zde být. Díky nim se cítím ve společnosti přijatá a motivovaná každý den. Cítím se tu jako doma.“
Chráněné bydlení, jako je dům Viitorul, ukazuje, jak může spolupráce v komunitě zlepšit životy lidí, kteří to potřebují. Život v takovém domě pomáhá lidem, aby se necítili osaměle a aktivně se zapojili do běžného života. Díky individuální podpoře navíc lidé se zdravotním postižením získávají zpět svou samostatnost a důstojnost.
Jak Charita Česká republika pomáhá v Moldavsku
Charita Česká republika v Moldavsku se i nadále věnuje podpoře lidí v nouzi a nabízí praktická řešení, aby zajistila lepší životy těm, kteří potřebují pomoc. Díky finanční podpoře České rozvojové agentury jsme v Moldavsku otevřeli 11 středisek domácí péče.
Zavedli jsme také telemedicínské služby v 8 zdravotnických centrech v Moldavsku. Prostřednictvím tohoto rozvoje poskytuje 24 zdravotních a sociálních asistentů a dobrovolníků konzultace a péči starším osobám nebo lidem, kteří jsou závislí na trvalé péči.
Děkujeme, že pomáháte s námi.