19. listopadu 2015 proběhlo v Kišiněvě zahajovací setkání pro zavedení předškolního inkluzivního vzdělávání aneb „Partnerstvím k inkluzi“. Účastnili se jej jak přímí partneři, zástupci organizace Žena a dítě – ochrana a podpora či zástupci Republikového centra psycho-pedagogické podpory, tak ADRA spolu s dalšími organizacemi věnujícími se stejné oblasti. Zahájení moderovaného odborníkem na neformální vzdělávání Sergeiem Lysenkem se zúčastnili rovněž čestní hosté z České ambasády v Kišiněvě. Každý z nich měl možnost se k plánům vyjádřit.
Victoria Secu, ředitelka organizace Žena a dítě – ochrana a podpora představila jednotlivé činnosti, jejich účel, cíl i očekávaný výsledek, přičemž vyložila společné plány: „Během dvaceti měsíců chceme zlepšit přístup k inkluzivnímu vzdělávání dětí předškolního věku se speciálními potřebami, stejně jako omezit diskriminační postoje vůči nim. Plán zahrnuje rovněž posílení mezioborového partnerství v inkluzivním vzdělávání a odbornou přípravu asi 1 000 učitelů, učitelů předškolní výchovy z 35 Center pedagogických asistenčních služeb, 35 specialistů z odboru školství a více než 400 zástupců místní samosprávy. Aktivity s rozpočtem 135 000 eur potrvají do června 2017 a zaměří se na 300 moldavských školek včetně těch v Kišiněvě, Balti a Comratu, a to za účasti nejméně 100 dětí.“
Emilia Ştirbu, manažerka mateřské školky č. 12 ve městě Orhei, se k potřebě inkluzivního vzdělávání v raném věku vyjádřila slovy: „Co nejranější přístup ke vzdělávání má pro děti zásadní význam, stejně jako potrava nebo zdravotní péče. Jedná se totiž o období, kdy se děti rychle rozvíjí a formují své dovednosti pro budoucí integraci do společnosti.“
„Pouze ve školkách, které navštěvují i děti se speciálními vzdělávacími potřebami, mají učitelé motivaci poznat tuto problematiku do hloubky, díky čemuž se seznamují s potřebami jak dětí, tak jejich rodičů,“ dodala Virginia Rusnac, ředitelka Republikového centra psycho-pedagogické podpory.
Olga Sevciuc, zástupkyně Charity ČR v Moldavsku, zmínila dlouhodobé zkušenosti Charity ČR s rozvojem nejrůznějších místních programů na národní úrovni. Do Moldavska také přijede český odborník na tvorbu školení a poradenskou činnost. „Doufáme, že vytvoříme užší partnerství mezi našimi zeměmi,“ uzavřela Olga.
Setkání se kromě již jmenovaných dále účastnili: Kateřina Šilhánková (diplomatka rozvojové spolupráce a obchodu z Velvyslanectví ČR v Kišiněvě), Radka Bzonková (evaluátorka CHČR), Viorica Marț (konzultantka Ředitelství předškolního vzdělávání při Ministerstvu školství), Lilia Pavlenco (výzkumná pracovnice při Institutu vědeckého vzdělávání), Igor Andrei (výzkumný pracovník Centra pro vyšetřování a poradenství SocioPolis), Natalia Zotea (školitelka z Národního centra předškolního vzdělávání a informovanosti rodin) a Andrei Gîrleanu (zástupce organizace ADRA).
Charita ČR v rámci svých aktivit spolupracuje s neziskovou organizací Žena a dítě - Ochrana a podpora. Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.