Gruzie usiluje o změnu přístupu veřejnosti k lidem trpícím autismem
7. března 2016 Gruzie

Gruzie usiluje o změnu přístupu veřejnosti k lidem trpícím autismem

Na konci února se na Institutu dětského vývoje při Iljově státní univerzitě uskutečnilo první setkání pracovní skupiny, jež má podpořit změnu přístupu k lidem s poruchami autistického spektra (PAS) v Gruzii.  Skupina složená z psychologa, zástupce rodičů dětí s PAS, experta na předškolní vzdělávání, sociálního pracovníka a zdravotní sestry během svých sezení sepíše doporučení a návrhy týkající se různých stránek péče o lidi s PAS.

Giorgi Giorgadza mluví o studii o současné situaci lidí s PAS v Gruzii (foto: Rusudan Chkhubianish).Zpočátku se jednotliví členi seznámili s cíli akčního plánu, stejně jako s výsledky studie o současném stavu služeb pro děti s PAS v Gruzii, kterou v období od prosince 2015 do února 2016 prováděla výzkumná skupina IRMS.

Příští setkání se uskuteční v posledním týdnu měsíce května 2016. Proberou se na něm první konkrétní návrhy na systémové změny a připraví studijní cesta do České republiky, kam pracovní skupina zavítá v červnu 2016. Setká se zde s odborníky z organizace NAUTIS (dříve APLA) a zástupci české vlády věnujícími se otázce lidí s PAS. Navštíví i specializovanou mateřskou školku Zajíc.

Setkání mají probíhat každé tři měsíce, a to až do konce roku 2017. Poté vznikne akční plán pro celoživotní péči o osoby s PAS sloužící jako základní dokument pro státní instituce, zejména Ministerstvo školství a vědy.

Projekt Služby pro děti a mládež s autismem byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Česká rozvojová agentura.